Gerçeğin soğukluğundan, masallara sığınırım

Szabolcs Hajdu’nun yazdığı ve yönettiği bir Macar filmi, Bibliothèque Pascal. Ne oyuncuları bana tanıdıktı, ne de yönetmeni. Macar filmi olması, orjinal dilinin sempatikliği ve afişi, 2010 yapımı bu filme geç kalmış yönelmemin gerçek sebepleri oldu.

bibliotheque-pascal

Sanki dünya sinemasının sıkı takipçileri hariç, izleyicisine de hakettiği ölçüde ulaşamamış gibi Bibliotheque Pascal. Müzikleri çok keyifliydi ve panayırda masal anlatma sahnesinde kullanılan masal tezgahı. Ne kadar şahane ve yaratıcıydı o öyle.. fikri beni mest etti.. Benzeri tezgahlar, son dönem popülerleşen masal kampları için de kurgulanabilir aslında.

BibliothequePascal

Bu film için söylenebilecek yegane şey tümüyle özgün olduğu, gerçeküstülüğü ve benzersizliği. Yazarken fark ettim, aslında Düşüş/The Fall‘da da aynen bunları hissetmiştim.

Masal gibi kurgulanmış görselliğine ve ekranda patlayan canlı renklerine kapıldığım sahnelerinde, çok iyi kaleme alınmış dobra diyaloglarıyla gülümserken, aynı zamanda boğaza düğümlenip kalan garip bir film. Dramla boğmuyor, filmdeki karakterler arasında ağlayıp sızlanan kimse yok, uyuşmuş gibiler daha çok, tüm olanlara rağmen asap bozucu bir tepkisizlikleri var. Tadını damakta bırakan, insanı sıradışı düşüncelere sevk eden, ele avuca akla sığdıramayıp, kelimelere dökemediğim, bir türlü kategorize edemediğim ağır bir felsefesi var…

bibliotheque_pascal

Kimi  yönetmen gerçeğin soğuk yüzüyle (Tarkovski), kimiyse gerçeküstü bir masalla (Szabolcs) sizi bulunduğunuz zamandan koparıp, herşeye bir kez daha, bu sefer tümüyle dışından bakma şansı tanıyor.

Bibliotheque-Pascal

Bittiğinde gerçek olan neydi diye bir şaşkınlık bırakıyor senaryosu, Mona’nın anlattığı masal gibi olan kısmı mı, yoksa aslında hepsi Mona’nın gerçeklerden farklı türlü sıkılmışlığı mı? O sarayından kaçıp masalına dönen bir prenses miydi?

Bibliotheque-Pascal

– bir varmış bir yokmuş…
Güçlü mü güçlü bir kral varmış. Kralın kocaman bir sarayı varmış. Sarayı ölüm melekleri korurmuş. Saray yerin çok derinlerinde, cehennemin yakınlarında bir yerdeymiş. Sarayın tam yüz tane odası varmış. Bu yüz odada yüz tane tutsak kalırmış. Bunların hepsi masal karakterleriymiş. Prensler, prensesler… Bu prenslerle prensesler masallardan uzaklaştığı için çok üzgünmüş. Ancak çocuklar daha da üzülüyormuş. Masal kitaplarını her açtıklarında hep sıkıcı cümleleri bulur olmuşlar. Ne kendisine hayran kalınacak biri, ne de insanı heyecanlandıracak bir şey kalmamış. Uykuya dalarken düşlenecek hiç kimse kalmamış. İçlerinden zavallı prenseslerden biri saraydan kaçarak masalına dönmeye karar vermiş…

İşte O Film

 • Bibliothèque Pascal

  Bibliothèque Pascal

  Mona, üç yaşındaki kızını, her ay para yollamayı taahhüt ettiği falcı kadın Rodica’ya emanet edip ülkesinden ayrılır. İngiltere’de, polis tarafından yasadışı çalışmaktan göz altına alınıncaya dek Bibliyotek Pascal adındaki gece kulübünde çalışır. Bibliyotek Pascal ile tanıştığı dünya, Mona için gitgide daha tehlikeli bir yer haline gelmektedir. Detaylar

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR

 1. solsoledo (@solsoledo)

  Evet, burada gördüğüm fotoğraflar daha yazıyı okumadan bana Fall’u hatırlatmıştı; demek ki aklın yolu birmiş :) Seyredelim o zaman…

  1
 2. Arzu (@arzu)

  @solsoledo yine de farklı bu , şahsına münhasır :)

  1
 3. metover (@metover)

  Fall! Kesinlikle zekice yapılmış bir film. Bu yüzden onu fantastik filmler kategorisine koyamıyorsunuz. Kısacası küçük bir kız çocuğuna başka ne anlatabilirsiniz ki? Masal gibi tabii, yakalıyor insanı, masal dinlememiş biri var mı çocukluğunda…

  3
 4. Özlem Bayır (@theoz)

  @arzu bu arada bu yazıyı okuduktan sonra filme olan merakım artmıştı.çok nitelikli bir yazı.tebrik ederim ;)

  2
  • Esra (@esra)

   @theoz tümüyle filmin hissettirdikleriydi, teşekkür ederim. filmi izleme şansın olursa düşüncelerini okumak isterim, bakalım sendeki tezahüru nasıl olacak :)

   1
  • Özlem Bayır (@theoz)

   @esra ben filmi sahiden çok merak ettim ama link bulamadım :(( @arzu ile gündüz iletişime geçtik,torrent önerdi ama daha kolay bir yolu yok mu :))

   1
 5. Özlem Bayır (@theoz)

  Pardon bir hata mı yaptım acaba yazı sizin mi @esra? @arzu nun oldugunu düşünerek yazmıştım afedersin:) ya da şöyle sorayım @arzu yan imalatın buysa gerçeğin hangisi oluyor? :))) siz daha benimle çok uğraşırsınız :)))))

  1
  • Arzu (@arzu)

   @theoz görmedin duymadın :) gerçeği arzu :))

 6. Kemik kadın (@kemikkadin)

  Bu filmi burda görmek ne güzel :)

  1