Farklı hayatlar,sınırlar ve sistem.

2009 Yapımı,Yorgos Lanthimos‘un yönettiği Yunanistan filmidir.

Bir ailenin çocuklarını dış dünyadan tamamen izole ederek kurduğu sıradışı hayatı konu alan bu film,ailenin çocuklar üzerinde ki etkisinin ne derece ileriye gidebileceğine dair çok çok uç bir örenktir.Senaryosu çok  yaratıcı ve özgün aynı zamanda son derece rahatsız edici öğeler barındırıyor.Aile olgusuna göndermeleriyle soğuk duş,okkalı bir   tokat etkisi yaratır. Eğer Haneke ve Lars Von Trier fimlerinden hoşlanıyorsanız bu filmi beğenme olasılığınız yüksek.Daha geniş bir çerçeveden bakacak olursak film toplum,devlet vb tüm sistemlere bir eleştiri mahiyetindedir. Sınırlarımızın nasıl çizildiği,nasıl yönlendirildiğimizi ve bize verilenin dışındaki hayatın sogulanıp ,sorgulanmadığı ile ilgili. Finalinde ,tırnağımın arasında kıymık kalmış gibi olduğum,ters köşe bu filmi şiddetle tavsiye ediyorum. Ayrıca aynı yönetmenin Lobster filmi de başka bir yaratıcı şölendir.

Dogtooht filminin aldığı ödüller:

Cannes Film Festivali Belirli Bir Bakış Ödülü, Bronz At Ödülü

İşte O Film

 • Köpek Dişi

  Köpek Dişi

  Üç kardeş evden hiç çıkmadan, anne ve babalarıyla izole bir hayat yaşamaktadır. Detaylar

Yazar

Ceylan Yıldız (@mavi)

kendini arayan biri.

YORUMLAR

 1. Arzu (@arzu)

  Tam da bu yazdıklarını hissetmiştim.Çok sert bir dili var.Bazen gerçeklere dikkati çekebilmek için bu gerekiyor, abartmak ve konuyu zorlamak.İzleyicisinden olumsuz tepkiler alması çok olası.

  3
  • aysesel (@aysesel)

   @arzu korkutucu görünüyor.

  • Arzu (@arzu)

   @aysesel bu film beni çok arada bıraktı.. bu mesajları vermek için aracı olarak sapkınlıklar kullanılmasaydı olmaz mıydı.. rahatsız olarak izlediğim ama keşke izlemeseydim diyemediğim bir filmdi.

 2. Ceylan Yıldız (@mavi)

  Sinemada izleyen seyircilerin çoğu salonu terk etmiş zaten :)

  2
  • Arzu (@arzu)

   @mavi türkiye’de gösterimi oldu mu peki?

 3. Ceylan Yıldız (@mavi)

  @arzu sanırım gösterimi olmadı Türkiye’de.

  • Arzu (@arzu)

   @mavi imkansız gibi

  • Ahmet İşler (@omer-gokyar)

   @mavi oldu oldu :) neden imkansız olsun.

   1
  • Ceylan Yıldız (@mavi)

   @omer-gokyar :) Aaa ,ne zaman oldu ?

  • Ahmet İşler (@omer-gokyar)

   @mavi 2010 istanbul film festivalinde :)

   1
  • Arzu (@arzu)

   @omer-gokyar Vişşşş ! Nasıl gözlerinden kaçmış acaba, yasaklanınca değil yasaklanmayınca şaşırıyorum artık .

  • Ahmet İşler (@omer-gokyar)

   @arzu bence o kadar da kötü bi film değil. ben bu filmden yola çıkarak neler buldum neler. aslında bu tür filmleri daha çok seviyorum. herkesin çocukluğu kreşlerde, sitelerin güvenlikleri arasında geçmiyor. bunlar da yaşanıyor hayatta.

   1
  • Arzu (@arzu)

   @omer-gokyar asla kötü diyeceğim bir film değil, çık etkileyici ve sarsıcı. Imany-Don’t be so shy şarkısına gelen yayın yasağına da bakınca, bunu yayınlatabilmiş olmak sürpriz gibi geliyor.

 4. Kemik kadın (@kemikkadin)

  ben de aynen böyle tarif ederdim, tokat gibi film.

  1
 5. metover (@metover)

  Güç ve iktidar ilişkisi her zaman tehlikeli, bıçak sırtı bir olgudur. Rejimlerde güçler ayrılığı ilkesi bu yüzden vardır. Bu ortadan kaldırıldığında, iktidar erkini kullananın merhametine kalır insanlar! Aynen aile içinde olduğu gibi…

  1
 6. Arzu (@arzu)

  Evet, bu film bunun en uç, en absürd halini sergiliyor. Senaryo inandırıcı gelmiyor mu? Söz konusu insansa herşey mümkün..

  2
 7. metover (@metover)

  @mavi Gerçekten böyle bir film izlemek için özel bir çaba harcamazdım; birilerinin gözüme sokması gerekirdi. Ne var ki izlenmemesi eksiklik olurdu. Kimse benim keyfime göre film yapmak, tercih etmek zorunda değil. Kısacası, mutlaka izlenmeli.

  1
 8. metover (@metover)

  @kemikkadin …Bu arada, “Kemikkadın” ne demek, özel, gizli bir anlamı var mı diye merak edip web’te araştırayım dedim ve karşıma ilk çıkan: “Kadınların hamile kalmak için erkeklere ihtiyacı yok artık!” haberi oldu. İngiliz bilim insanları kemik iliğin-

  2
  • Kemik kadın (@kemikkadin)

   @metover hepimizin yola çölde bir yerde kaybolmuş bir kemik yığını,kumun altında yatan dağınık bir iskelet olarak başladığımızı söylemek istiyor masal.zahmetli bir süreçle,unuttuğumuz ruhumuzun psişik kalıntılarını tekrar canlandırabileceğimizi söylüyor..

   1
 9. metover (@metover)

  …-den sperm üretmişler! Ekibin başında Kerim Nayernia diye bir hain varmış:) Amazon ülkesinde yaşamak isteyecek bir çok kadın olabilir.

  1
  • Kemik kadın (@kemikkadin)

   @metover uzun bir masal.kemik kadın ya da diğer adı La Loba bir çöl mağarasında yaşar, soyu tükenmek üzere olan hayvanların kemiklerini toplar mağarasına yığar, her tamamlanan iskeletten sonra farklı bir şarkı söyler,kemikler bedene kavuşup can bulur..

   1
 10. Kemik kadın (@kemikkadin)

  Kemiğin en dayanıklı kısmımız olduğu, tahrip edilemeyen hayat kuvvetimiz olduğu düşüncesiyle, kemiklerimizden yola çıkıp kendi ruhumuzun şarkısıyla kendi ruhumuzu tekrar canlandırmak, kendin olmak..

  1
 11. metover (@metover)

  @kemikkadin Düşündürücü, bir masal bile olsa, daha derin anlamlar aramak gerektiğini sezgiledim. Nedense bugün, mağara fikri ve kadın-erkek rolleri hakkında düşünmüştüm, aslında seni düşünerek düşünmüştüm. Oysa profil resmin, kurşunlardan kaçmaya-

  1
 12. metover (@metover)

  …-çalışan “Matrix” filminde ki Neo karakterini çağrıştırırırdı hep.

  1
  • Kemik kadın (@kemikkadin)

   @metover ben dans edip şarkı söylerken kendinden geçmiş bir kadın görüyorum o fotoğrafta, bakış açısı, farklı yorumlar :)

   1
 13. metover (@metover)

  @kemikkadin Bayağı kendinden geçmiş ya da bir çıtanın altından geçmeye çalışarak dans ediyor olmalı. Ne diyeyim, kendine özgü, orjinal (Nerdeyse “Marjinal” diyesim var ama) birisin sanırım.

  • Kemik kadın (@kemikkadin)

   @metover uyumsuz uyumluyum demem bu sebepten, insanların çoğunluğunda olduğu gibi.. tam uyum, korkaklıktan doğan sahtelik olur olsa olsa..

   1
 14. İnci (@inci-ozturk)

  Haneke seviyorum.. Bütün filmlerini izlemedim ama yanılmıyorsam bu kadar sapkın değil tarzı.. Sık karşılaşılmayan ama daha olağan şeyleri anlatıyor..

  1
 15. İnci (@inci-ozturk)

  Dogtooth çok rahatsız ediciydi.. Lobster’ı sevmiştim..