Kendimi şövalye ilan ediyorum !

Her filmde alt bilincimin yaptığı gibi, kendime en yakın karakteri seçtim yine ve o oldum, şövalye Antonius Block .

Film, Bergman’ın bir tiyatro oyununun, yine kendisi tarafından senaryolaştırılmış hali.
‘Kolay kolay karşımıza çıkmayacak filmler’ başlığıyla arşivlenip, tekrar tekrar izlenilebilir. ‘The Seventh Seal’ ilk 10 listemdeki filmlerden birisi.

Through a Glass Darkly’ filmiyle başladığım Bergman serüvenimde, kesinlikle bu onu açık arayla solladı.. Giriş, gelişme ve sonucunun kestirilemeyeceği şaşırtıcı bir eser. Bergman’ın filmlerinin zor olduğunu düşünerek, bu film diğerlerinden farklı ve daha az yorucu denilebilir.

Film, 1957 yapımı bir Ingmar Bergman şaheseri. O dönemde ondan başka kimin aklına gelirdi ki zaten; 14. yüzyılın bir şövalyesine, azraille ölümüne satranç oynatmak ve tanrıyı sorgulayabilme cesaretini bulmak.. Sözünün özü: Umarım asla dindar olacak kadar yaşlanmam..” olan bir yönetmene yakışan bir film bu.. 1957 yapımı olduğuna inanmak çok zor. Filmdeki karakterler; ortaçağda savaştan dönen ve uzun yıllarını bu savaş ortamında harcamış olan bir şövalyeyle yardımcısı, ve tesadüf ettikleri sokak tiyatroculuğu yapan renkli bir aile.

Tüm kurgu tanrının varlığını sorgulamak için tasarlanmış gibi. Bu soru şovalyenin değil aslında, filmin yönetmeni Bergman’ın zihninde epeyce yankılanmış olmalı ; ‘tanrı var mı?’.

Tiyatrocu Jof’un gördüğü hayaller filmi fantastik hale getiriyor. Vebayı yaydığına inanıldığı için zulüm gören genç kadının, şeytanın her yerde, içimizde olduğunu söylemesi yönetmenin vermeye çalıştığı en etkin düşüncelerden birisi.

Tüm yaşamım nafile bir arayıştan, anlamsızca konuşmalardan başka bir şey değildi. Kızgınlık ya da sitem duymuyorum. Çünkü çoğu insanın yaşamı benimki gibi. Ama kalan süremi anlamlı bir işte kullanmak istiyorum.
….
……

İnsanın duyularıyla tanrıyı kavrayabilmesi o kadar imkansız mı? Kendimize inancımız yoksa başkasına nasıl inanç duyabiliriz? Benim gibi inanmak isteyen ama yapamayanlara ne olacak? Ben bilgi istiyorum. İnanç ya da varsayım değil, bilgi. Herşeyin bir hiç olduğunu bilen biri ölüm karşısında yaşayamaz.
….
…….

Mükemmel olmayan bu dünyada, en az mükemmel olan şey aşktır. Aşk mükemmellikten, en mükemmel uzaklıktadır.
+ Şanslısın. Saçmalıklarına sen de inanıyorsun.
…..
……

Ve bir de, bu filmi her izleyişimde canım süt ve yaban çileği istiyor :)

İşte O Film

  • Yedinci Mühür

    Yedinci Mühür

    Savaştan bıkmış bir Orta Çağ şövalyesi, yanında bayraktarı ile Haçlı Seferi'nden dönmektedir. Kara vebanın kasıp kavurduğu Avrupa'yı gördükçe Tanrı'dan kuşku duymaya ve onun yolundan sapmaya başlayan şövalye, çok geçmeden ölümün eşiğine gelir. Ancak ölüme meydan okuyarak Ölüm'ü satranç oynamaya davet eden şövalye, kaybederse canını vermeye razıdır. Detaylar

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR

  1. Ali Öz (@ali-oz)

    yaban çileğinin tadını merak ettiren bir yazı olmuş…