Urfa’da İsot, Vittoria’da Şarap!

– Tanrı aşkına sizler nasıl insanlarsınız !!

Robert Crichton’ın 1966 yılında yazdığı romanından uyarlanmış olan filmin yönetmeni Stanley Kramer. Bunu bilmeden izlediğim film boyunca; “Ne olur hepsi yaşanmış olsun, ne olur, ne olur! ” diye mırıldanıp durdum.. Kahroldum ki herşey sadece bir romanmış :)

The Secret Of Santa Vittoria“, harika 139 dakika vaadiyle size tavsiyeden çekinmeyeceğim bir Anthony Quinn başyapıtı. Tıpkı Zorba’daki gibi, bu filmin merkezinde de onun oyunculuğu var ve tabi ki güçlü İtalyan kadın Anna Magnaninin.

Film, başlangıç sahnesinden son sahnesine kadar akla kazınacak bir çok görüntü içeriyor. Şarabıyla ünlü, kendi halindeki bir İtalyan kasabasında, Mussolini’nin ölüm haberiyle sergilenen traji komik politika algısı.. Almanların kasabalarını işgaline, ta ki şaraplarının elden gitmesi söz konusu olana dek “buyursunlar hoşgelsinler” umursamazlığında bakan rahat insanlar..
Benzer hikaye Urfa için anlatılırdı; ta ki isot tarlalarına girilene dek işgale tepki vermedikleri :)

Filmin en can alıcı sahnesi, direniş için alınan kararın halk tarafından uygulanış şekli.

Açın bu filmi, cümbür cemaat izleyin; güçlü ve zeki 2 kadını görün, faşizmi ve komün yaşam algısını, birlikteliğin keyif veren gücünü.

Şüphe duymuyorum çok güleceksiniz, iyi gelecek bu film sızılarımıza :)

 

 

İşte O Film

 • Kasabanın Sırrı

  Kasabanın Sırrı

  2. Dünya Savaşı. İtalya. Şarapçılıkla geçimini sağlayan Santa Vittoria köyünün halkı milyonlarca şişe şarabı Alman ordusundan saklamak için işbirliği yapar. Detaylar

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR

 1. Ali Öz (@ali-oz)

  Yazınız müthiş! en kısa zamandaya bağladınız merakımı..elinize sağlık.Bu urfaya birde paşa gelmiş ki zamanında ,sormayın…

 2. İnci (@inci-ozturk)

  Bayıldım yorumuna..:) @arzu

  1
  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk kalp kalp kalp :D

   1
  • İnci (@inci-ozturk)

   @arzu :))

   1