İnsan kendi gerçekliğinden uzaklaşırsa

‘Mio fratello e figlio unico’ bir Danielle Luchetti filmi, 2007 yapımı 1960’ların İtalyası konulu.Yine bir roman uyarlaması, bu kez Antonio Pennacchi’nin. En reklama yönelik tanımıyla: Ödül zengini.

Bu film benim için öncelikle harika 2 şarkı demek. Sonra çocuk, sonra anne, sonra tanrı inancı, sonra cinsellik, sonra siyaset.

Siyaseti küçümseyelim mi hep beraber ? Ne ahmaksın insan evladı diyelim mi? Şu topraklar üzerinde, var olup da olabilecek, elle tutulup göze görünmez, en uyduruk, en düzmece düzeni kurduk da, aynı haneden 2 kardeş bile düştü, bu kara mizah can yakıcı algımıza..

Herşey değişir, değişmeyenler sadece ölüler.

Bu film sorgulatır, güldürür, ağlatır. Kesenize güzel müzikler bırakır. Ciddiyetle izlemeyin ya da ciddiyetle izleyin, her ikisini de kaldırır.

İşte O Film

 • Abim Evin Tek Çocuğu

  Abim Evin Tek Çocuğu

  Senaryosu Antonio Pennacchi'nin romanından uyarlanan filmin adı, Rino Gaetano'nun 1976 tarihli şarkısından alınmıştır. 1960'lı ve 1970'li yıllarda, İtalya'nın küçük bir kasabasında çocukluktan gençliğe geçen iki erkek kardeşin hikayesi dönemin siyasi ve ekonomik durumuna da yaşayanların gözünden baktırıyor. Detaylar

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR

 1. solsoledo (@solsoledo)

  Müzikler gerçekten güzelmiş… Güzel müzik iyi film demektir, en kısa zamanda izlenecek o zaman.

  1
  • Arzu (@arzu)

   @solsoledo yaşasın izlemediğin bi film buldum sonunda :D festival harici gösterime girmemiş, duyulmamış filmlerden.

   1
 2. Melis (@melis)

  Hemen izleme listeme aldim. Bu erkek oyunculari da baska filmlerden animsiyorum sanki.

  2
 3. Kemik kadın (@kemikkadin)

  Bir çocuk neden faşist olmayı seçer, çocuğu buna iten şey ne olabilir? Annesinden görmediği yakınlık mı ? Ailesini cezalandırmak mı ?

  1
  • Arzu (@arzu)

   @kemikkadin davranışları yüzünden mi ailesi tarafından pek sevilmiyor, yoksa aile yeterince sevmediği için mi o davranışları sergiliyor..cevaplamak zor..ama zaman ve deneyimlemek herşeyi nasıl değiştiriyor..

  • Kemik kadın (@kemikkadin)

   @arzu ailesine dair birşeylerden hoşnut olmadığı en başından aşikar, bu aile içi uzlaşmayı değil, çatışmaları tetikleyince de iyice uzaklaştırmış gibi.Onlara en uzak olan fikirlere yönelimi de böyle başlamış olmalı.

   1
  • Arzu (@arzu)

   @kemikkadin tüm çocukların kendilerinden olanı eleştirdiği ve beğenmediği bir süreçleri oluyor, söylediğiniz gibi aile o süreci yumuşatacak davranışlar içine girmeyince cozutmuş olması en mantıklısı.

   1