Kendi hayatında ‘kendin’ olma savaşı..

Eşcinselliği konu edinebilecek kaç yönetmen var ki? Bu yüzden bu film çok kıymetli.

Eşcinsellerden de eleştiri alma olasılığı yüksek olan Parada yine de izlenmeli, izletilmeli. Doğru dile kavuşmamızı sağlamak için, yerleşik arazlarımızı iyi etmek için, herşeyin bir şekilde bir başlangıca ihtiyacı var.

Filmin sahibi Sırp yönetmen Srdjan Dragojevic. Parada’yı çekmeye 2001 yılında karar vermiş, Belgrad’daki ilk gay onur yürüyüşüne yapılan saldırıyı televizyonlarda gördüğünde…  o kadar vahşiceymiş ki, insanlar 2. bir yürüyüş için ancak 2010’da cesaretlenebilmişler.

Film 2011 yapımı, ve 2010’daki yürüyüşün hazırlıklarını konu ediniyor. Polislerden de destek alamayacaklarını anlayan bir gay aktivistin, milliyetçi faşistlerden yardım isteyerek ne pahasına olursa olsun bu yürüyüşü gerçekleştirişi.. ne pahasına olursa olsun sokakta kendi olmak için.. ne pahasına olursa olsun hayatın içinde kendi olmak için ..

Film Sırbistan-Hırvatistan-Makedonya-Slovenya ortak yapımı ve gösterildiği dönem çok ilgi görüp bir çok ödül almış.

En güzeli de nedir biliyor musunuz? Yasaklanmamış, Sırbistan eğitim bakanlığı Parada’nın okullarda gösterimini sağlamış. Filmi izledikten sonra öğrencilerin önyargılarını kırmak üzere tartışmalar düzenlenmiş, öğretmenler bunun için özel bir kurs eğitimine tabi tutulmuşlar.

Onu açıp izleyin, amatörlüğünü eleştirin, yanlış söylemlerini eleştirin, gerçeklikten uzaklaştığı sahneleri eleştirin.. Yönetmenin bu şamatalı sahneleri izahı; homofobik halka inebilme çabası.. ben kızamadım , ağladım. Bu ara tüm doğru cesaretlenmeler beni ağlattığından.

İşte O Film

  • Parada

    Parada

    Orta yaşlarında, homofobik, Sırp gangsterin ülkesindeki eşcinsel hakları için kendini feda eden birine dönüşmesinin hikayesi. Detaylar

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR