Bu yönetmeni takibime aldım

Depozitolu Şişeler, bir Çek sineması örneği olup, izleyicisini pişman etmeyecek cinste sürükleyici senaryosuyla, bayağı güzel bir film. Bir kere farklı kültür oluşuyla güzel, ne demiştik başlarken “filmlerle dünyayı keşfe var mısınız?”

Bu kez Prag’dayız, aşina olmadığımız simalarıyla iyi oyuncularla. Senaristi Zdenek Sverak, aynı zamanda da filmin başrol oyuncusu. Yönetmense oğlu Jan Sverak.

Hep bir işe yarama duygusu içinde olduğu için emekliliği kabullenemediğini düşündürten 40 yıllık evli öğretmen Joseph’in derdi, akşam özlemle eve dönebilmekmiş aslında. Sabah bir veda olmadan, günün akşamında özlem de olmuyor diye tatlı ve romantik bir izah getirdiğinde, tüm o çılgın koşturmacası da anlaşılır oluyor.

Peki sürekli birarada olmaktan sıkılacağımıza inanıyorsak, sevgi aslında bir yanılsama mı? Her şey anlık değişken mi? Durumu fazla mı zorluyoruz?

Çok farklı konuları aynı anda işleyen film aklımı karıştırdı; erkekler hakikaten sadece zaaflarının kontrolünde mi ve seçimlerinde bu kadar duygusuzlar mı? Kadınlar hangi ara seçen olmaktan seçilen olmaya evrildi, erkekler hayvanlar alemindeki kanunları nasıl hiçe sayabildi? Kadınlara ahlakı yükleyip, başka türlü arayışlara giren erkekler, aslında ne istediklerini gerçek anlamda biliyorlar mı? Kadınların ayarlarıyla neden oynuyorsunuz?

Filmin farklı kültürden olduğunu, baba ve damadın konuştuğu sahnelerde şaşkınlıkla göreceksiniz.

İnsanın kurguladığı kurulu düzen, aslında düzen olmaktan öte büyük karmaşa; endüstriyelleşme, meslek tanımlarının değişmesi, evlilik, aile, monotonluğun itici gücüyle kazanılan aykırılıklar, cinsellik, öncelikler…

Filmde içtenlikle atacağınız bir slogan olacak; kahrolsun kapitalizm, yaşasın samimi insan emeği!

Sahi, çekici gelen nedir size karşı cinste?

İşte O Film

 • Depozitolu Şişeler

  Depozitolu Şişeler

  Öğrencilerinin saygısızlıklarına artık tahammül edemeyen Josef öğretmenlikten istifa eder, ama karısının emekli olmasını istemesine aldırış etmeden yeni bir iş aramaya koyulur. Detaylar

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR

 1. nazmi (@nazmi)

  Erkek milleti deyip geçin valla, biz de anlamıyoz

  3
 2. Arzu (@arzu)

  :)

  1
 3. Serenay (@serenay)

  Keşfetmekten bıkmayacağım kadar benden farklı ama huzur duyacağım kadar da benzer insanları çekici buluyorum galiba. Filmi de listeme aldım,izledikten sonra umarım daha çok fikrim olur bu konuda.

  2
 4. Serenay (@serenay)

  Tabii bu bir kendinden sıkılma hikayesi ise sorduğunuz soru da cevabım da ona göre değişebilir. En iyisi önce filmi izlemek!

  1
  • Arzu (@arzu)

   @serenay kendinden sıkılmak değil kesinlikle :)

   1
 5. Arzu (@arzu)

  Bu akşam yönetmenin Kolya filmini de izledim. Çok naif, özel bir çocuk hikayesiydi. Rus çocuk Kolya ve çapkın Çek müzisyen bir adamın lisanlar üstü arkadaşlığı..Onu da tavsiye ederim :)

 6. Serenay (@serenay)

  Çeviri doğruysa bir erkekten her gün birer gül alan her kadının 5. gülde ikna olacağını söylüyor. Bunun gibi genellemeler hoşuma gitmiyor

  • Arzu (@arzu)

   @serenay erkekler ve kadınlar, her cinsin hatalı onlarca genellemeleri vardır sanırım.garip olan birine ayrılık sebebi olan özelliğin bir diğerine çekici gelmesi.

  • Serenay (@serenay)

   @arzu sanırım ben sizin kadar sevemedim bu yaşlı mutsuz amca karakterini. Karısını aldatıyor, kadınları elde edilecek bir obje gibi görüyor, ancak karısını kaybedeceğini anladığında tutkularından vazgeçiyor.

  • Arzu (@arzu)

   @serenay ben adamı değil filmi sevdim :)

   1
  • Serenay (@serenay)

   @arzu ben de karakteri çok zayıf bulduğum için filmi eleştiriyorum. Sormak istediği ve sizin de yazınızda sorduğunuz sorulara değinebilseydi keşke.

 7. Serenay (@serenay)

  Filmin esprili havası ve müzikleri hoşuma gitti. O yaşta hala ne istemediklerini anlayamamış yaşlı çift ise üzücüydü. Başkalarını çekici bulmaktan öte kendini sevmeyen insabların hikayesi gibi geldi bana.

 8. Serenay (@serenay)

  Ellerinde olmayanı isteyen erkekleri seçmişler ve güzel bir şekilde de hikayeleri birleştirdiler.

  • Arzu (@arzu)

   @serenay bense oyunculuğu sevdim, filmlerin hepimizdeki tezahuru aynı olmuyor, sizlerin ne hissedeceğinizi merak ediyordum.çek erkekler böyledir belki, dengesiz yani.Çünkü yönetmenin Kolya filminde de benzer ruh halinde bir adam var.Bence çoğu dengesiz :)

  • Serenay (@serenay)

   @arzu bizim toplumu dengesiz buluyorum ben de :)

   2
  • Arzu (@arzu)

   @serenay ona ne şüphe :)

   1