Peter Weir 2: Korkusuz

Posttravmatik stres bozukluğu travma yaratan bir olayın yaşanmasından sonra, o olayın düşlerde ve günlük yaşamda tekrar yaşanması, o olayı hatırlatan durumlardan kaçınmaya yol açan bir aşırı uyarılmışlık, kaygı ve kolayca irkilmeyi içeren bir anksiyete bozukluğudur[1].

Savaşkazadoğal afethırsızlıktecavüzkatliam gibi şiddet olaylarını bizzat yaşayan veya bunlara tanık olan kişilerde olaydan uzun zaman geçtikten sonra bile kalıcı bir travma yaşandığı uzun süreden beri bilinmekteydi. Ancak Posttravmatik Stres Bozukluğunun bir psikolojik bozukluk olarak tanınması ABD‘de 1970’lerde Vietnam Savaşı dönemine rastlar[2]. Savaştan geri dönen askerlerde savaşta karşılaştıkları sinir bozucu olayların tekrar yaşandığı, olayları uzaktan veya yakından hatırlatan durumlardan şiddetle kaçındıkları, uyumakta zorlandıkları, eş, dost ve aile ilişkilerinde güçlüklerle karşılaştıkları, dikkat dağınıklığı, kolayca irkilme ve öfkelenme eğilimi gösterdikleri gözlenmiştir. Sonuç olarak Posttravmatik stres bozukluğu, 1980 yılında Amerikan Psikiyatri Birliğince yayınlanan Mental Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabında bir anksiyete bozukluğu olarak tanımlanmıştır.

Vikipedi

 

 

Bir insan en büyük korkusuyla yüzleşirse ne olur?

(İtiraf etmeliyim, “Posttravmatik stres sendromu” deyimini yine, pek çoğumuz gibi, ilk kez bir Hollywood filminden duymuş oldum. Jerry Maguire filminin daha başında “Amerika’nın dünyanın tarzını belirlediğini” bildiren bir cümle vardı; ne denli irrite edici olsa da, ne yazık ki doğru; dersini çalışmayan tembel ülkeler, çalışkanların taklitçisi olur)

 

 

Max Klein, en büyük korkusuyla yüzleştiğinde medya ve insanlar tarafından kahraman ilan edilir!

Bir anda çevresini her şeyi abartan medya, ona duygusal bağlılık geliştiren olayın mağdurları ve bu mağduriyetleri paraya çevirmeye çalışan fırsatçılar çevirir.

Doktora göre Max Klein yaşadığı olay yüzünden Posttravmatik stres sendromu yaşamaktadır ve yaşadığı şeyin kötü olduğunu kabul etmemektedir.

 

Tüm korkularıyla bir- bir yüzleşmeye başlar, sevdiği kadına bile “Evliliğimizi bitirmekten korkmuyorum” der.

Tüm korkusuzluğu, ironisine rağmen bir gün yardım istemek, kurtarılmayı istemek zorunda kalacaktır…

 

Peter Weir’in bir başka filmi, bir başka gerçeği ifşası…

Yine oyuncular, kurgu, müzik, görüntüler bir film şöleni.

Jeff Bridges, İsabella Rossellini, John Turturro, Benicio Del Toro.  (Benicio Del Toro henüz ünlü değil, önemsiz bir rolü var)

 

Sinema sanatının büyücüleri olduğuna inanıyorsanız, Peter Weir onlardan biri.

Bu hayal Tacirlerinin bize anlattığı modern masallar için, içimden sessizce teşekkür ediyorum onlara, olmasaydılar kim bilir hayatımız ne sıkıcı olurdu…

 

İşte O Film

 • Fearless

  Fearless

  Uçak kazasından sağ kurtulan bir adamın kişiliği dramatik biçimde değişir. Detaylar

Yazar

metover (@metover)

Masumiyet çağım geride kaldı...

YORUMLAR

 1. aysesel (@aysesel)

  İzlemediğim bir film daha. Tşkler :)

  2
  • Arzu (@arzu)

   @aysesel aynen :) iyi oldu film ararken bu saatte

   1
 2. metover (@metover)

  Umarım izlersiniz, ben çok etkilenmiştim çünkü. Tesadüfen aynı- ya da benzer- olayın belgeselini de izlemiştim National Geographic’ten. Filmin finali muhteşemdi gerçekten…

  2
 3. Arzu (@arzu)

  Uçağın düşüş anını filmin yılına bakınca çok etkileyici çekmişler.. Hepimizin farklı travmaları var, benzerliklere tanık olmak ilginçti..Güzel tavsiye için teşekkürler..

  1
 4. metover (@metover)

  Objektif bir bakış açısıyla çekilseydi bu kadar etklileyici olmayacaktı; olayın kahramanının bakış açısıyla olunca daha dramatik ve müzikle beraber epik bir senfoniye dönüşmüş; çünkü film boyunca konunun etrafında dolaşıp duruyor mevzu ve final… 12’den

  1
 5. metover (@metover)

  @kemikkadin İzlemediysen bu filmi izlemelisin!

  • Kemik kadın (@kemikkadin)

   @metover izlemiştim , travmaların etkisini görmek adına iyi filmdir.artçı sarsıntılar..

   1