Normal kimse bunu yapamazdı

Bazen kimsenin hayal edemediği şeyleri hayal edip yapabilen insanlar vardır.

Alan Turing gibi.. Bilgisayar biliminin kurucusu, İngiliz matematikçi ve kriptolog.. İngiltere’nin 50 yıl gizledikten sonra itiraf ettiği, 2. dünya savaşının seyrini değiştiren insan..

Hayatı hakkında henüz bilgi sahibi değilseniz, ondan söz ederek, film sırasında yaşayacağınız, ve sonrasında mutlaka okumak isteyeceğiniz biyografisi sebebiyle yaşayacağınız şokları engellemek istemiyorum.. bırakalım bir tokat gibi tek tek yüzümüze çarpsın insanın acımasızlığı ve anlamsızlığı..
 
Alan Turing, hepimizin hayatına sirayet etmiş olan, sıradışı, normal dışı bir zeka.. bu yazıyı yazarken kullandığım bilgisayarımı, onun yaptığı Enigma makinesine borçluyum.
(Yaşadığı dönem İngiltere’sinde, 49 bin insanla ortak kaderi paylaşarak) Maruz kaldığı akıl almaz bir suçlamadan sonra, henüz yenilerde, 2013’de, ölümünden yıllar sonra affedilmiş (!) ve eşsiz başarıları için onurlandırılmış..
Ölüm şeklini okuduğumda ilk aklıma gelen Apple’ın logosu oldu, belki de o logo aslında Steve Jobs’un katıldığı komündeki elma ağaçlarından aldığı bir feyzle doğmamıştı..
 
İmitation Game başta sıkıcı bir savaş filmi gibi başlıyor, yetersiz anlatımıyla detayları çok hızlı geçiyor. Yine de izleyin, çünkü yine de ve mutlaka sizi sarsacak.. bir arkadaşın da dediği gibi; ”şuan her ne yapıyorsanız bırakın ve bu filmi açın..”

İşte O Film

  • The Imitation Game

    The Imitation Game

    İngiliz İstihbaratı tüm çabalarına rağmen Nazilerin kullandığı Enigma şifreleme sistemini çözmeyi başaramayınca İngiliz hükümeti ülkenin en tanınmış biliminsanlarını ve kriptoloji uzmanlarını toplar. Genç profesör Alan Turing de toplanan ekip içindedir. Detaylar

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR