Tarık Akan’ı özledikçe izlenecek filmler

tarık-akan

Bir devrin sonu niteliğindeki kaybımız Tarık Akan’ın Anadolu’nun kültürel mirasını tanıtan belgeseller çektiğini duyduğumda çok etkilenmiştim. Kişiliği ve oyunculuğuyla beni büyüleyen bu unutulmaz karakter, sanırım en çok Nazım Hikmet Vakfı’na kaynak üretmek için çektiği o belgesellerin izlenmesini dilemiştir. Belgesellerini izlemeden önce onu tanıdığım, tekrar tekrar izlemeyeği isteyeceğim filmlerinden beş tanesini seçtim.

Uzun İnce Bir Yol: Tarık Akan’dan başkasını düşünemiyorum bu değişik ve ilginç filmde.

Yol: Oyunculuğunun zirvesi.

yol

Sürü: İzlemeden geçilmeyecek filmlerinden.

Sev Kardeşim: Ülkenin çağdaş kadınlarına etkisinin büyük olduğunu düşündüğü kadın oyunculardan biri olan Hülya Koçyiğit ile çektikleri bu filmi döneminin içinde en sevdiğim.

sev kardesim

Hababam Sınıfı: Bu filmi kaçırmak mümkün değil. Filmden çok belgesel niteliği kazanmıştır gözümde.

 

 

Yazar

Melis (@melis)

YORUMLAR

 1. Arzu (@arzu)

  -nerede bekleyeyim sizi?
 -cehennemde. 
-kaçta orada olacaksınız? (Ah nerede)

  5
 2. metover (@metover)

  Tarık Akan hakkında eminim herkesin söyleyecek bir kaç sözü vardır. Nasıl Türkan Şoray, ülke sınırlarını aşamamış, harcanmışsa, aynı şey Tarık Akan için de geçerli! Marlon Brando, james Dean, Rock Hudson gibi aktörlerden ne eksiği vardı ki?

  2
 3. metover (@metover)

  Bu arada, yarın cenazesine gidip, sessizce vedalaşacağım onunla ve içimden teşekkür edeceğim… Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde olacak sanırım.

  6
 4. Ali Öz (@ali-oz)

  Arada okuldan kaçtığımız vakitlerden birinde,İstasyonun önünde,aşağıdan yukarıya doğru çıktığım günlerden birinde ilk kez görmüştüm onu…Gerçeğin düşe karıştığı anlardandı.Mavinin bu kadar uzunu..

  3