Neşeli Günler Turşucusu

Neşeli Günler filmini bilmeyenimiz yoktur heralde ; çok özel oyuncularla bize sunduğu keyifli aile seyirliğinin de yanında, her mutfağa bir tartışma mevzusuyla müdahil olmuştu; “turşu sirkeyle mi , limonla mı yapılır?

Filmin çekildiği dükkan, meşhur Asri turşucu, 1960 yılında Cihangir’de Firuzağa’da açılmış bir aile işletmesi. Kökeni 1913’lere, Fatih’e dayanıyormuş. Kaç yıldır her geçişimde fotoğrafını çekmeye heves ediyorum da bir türlü dükkan önünü boş yakalayamıyordum, düne kadar. Hastası olduğum turşudan da 1 kg’ı kaptıktan ve turşuları limonla yaptıklarını öğrendikten sonra , kesinlikle söyleyebilirim ki bu işte çok başarılılar , ama ben o kavgada Adile Naşit’çiyim, turşular sirkeyle kurulsun derim :)

Firuzağa’dan Çukurcuma’ya iniş köşesinde rengarenk vitriniyle gözden kaçması mümkün olmayan bu dükkana yolunuzu düşürecekseniz Haziran, Temmuz, Ağustos aylarına denk getirmeyin, çünkü imalat dönemleri olduğundan o aylarda kapalı oluyormuş.

Önünden her geçişimde bir kaç saniyeliğine de olsa duraksıyorum, düşünsenize tüm o ekip 1978’de ordalarmış ..

 

 

İşte O Film

 • Neşeli Günler

  Neşeli Günler

  Kazım Efendi (Münir Özkul) ve Saadet Hanım (Adile Naşit) turşuculuk yapan kendi hallerinde bir çifttir. 6 çocuklarıyla birlikte yaşamlarını sürdürmektedirler. Sürekli olarak turşu suyu yüzünden kavga etmektedirler. Bir gün yine evde bu yüzden tartışmaya başlarlar. Tartışma büyür. Sonunda Kazım Efendi üç çocuğunu da alır ve evi terk eder. Detaylar

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR

 1. ilker (@ilker)

  O tursu bitecek :)

  1
  • Arzu (@arzu)

   @ilker ahahaa :))

   1
 2. metover (@metover)

  @arzu Bir Seyyah, maceracı olduğunu tahmin etmeliydim! “Otlar uzamış” haa? Çocukluğumu hatırlattın ve unuttuğumuz pek çok şeyi… Ne turşuymuş ama! Turşu, nostalji ve eski günler…

  1
  • Arzu (@arzu)

   @metover her birimiz en az kaç kez denk gelerek izlemişizdir bu filmleri.. yeni nesil nasıl bulur acaba ?

   1
 3. semih bey (@semih)

  Bak bu dükkan o dediklerinde şaşırmıştım. İçini bilmiyorum ama dışardan ne kadar da kendi halinde.

  4
  • Arzu (@arzu)

   @semih içerisi nisbeten filmdeki haline benziyor, samimi.. ama en çok da mis gibi kokuyor :)

   1