Artizler Kahvehanesi

İstanbul’da yaşayan birçok insan bile hala bilmez orayı, bu sayede bir mahalle kahvehanesi tadındaki sıcaklığı hiç bozulmadı Firuzağa Sanatçılar Kahvesi’nin. İstanbul’un en huzur veren semtlerinden birinde, Sıraselviler’in sonundaki bu dörtyol kavşağına kurulup, 2,5 lira’ya çay içerek insanları seyre de koyulabilirsiniz, yeni aldığınız kitapları karıştırıp ve hatta tüm gün rahatsız edilmeden oturup okuyabilirsiniz. Ben oranın en çok sadeliğini seviyorum, herkese açıklığını. Bence o masalara oturan en ukala insan bile, ortamın havasıyla mütevazi duruşa geçer :) Kimse kimseyle tanışmak için masalardaki oyuncuların üstüne atlamıyor, bu sayede onlar da mekanı benimsemişler ve rahatça vakit geçiriyorlar. En azından ben öyle hissediyorum.

Mekan sahibi Ufuk Bayraktar işletmeyi babadan devralmış ve lise mezunuymuş. Hayatı, Zeki Demirkubuz’un onu keşfetmesiyle değişmiş. Önce onun Bekleme Odası ve Kader filmlerinde rol almış, sonrasında Nuri Bilge Ceylan’ın İklimler, Semih Kaplanoğlu’nun Yumurta, Cemal Şan’ın Ali’nin Sekiz Günü ve Feo Aladağ’ın Ayrılık filmleriyle devamı gelmiş. Ezel dizisinde, Ramiz dayının gençliğini oynadığı için dizi odaklı toplumumuz adına daha bi tanınır hale geldi. Bence değişik bi karizması var ve hakkıyla oynamış o rolleri.

Eskiden muhit büyüklerinin dinlenme mekanıyken, şimdi hem muhit hem sanatçıların mekanı orası. Bir caminin avlusundan beklenmedik şekilde, bir de o canım çınar ağaçlarının altına yakışır şekilde, bi çeşit sohbet ve toplanma alanı oluşmuş yıllar içinde.

Velhasıl yolunuz o civarlara düşünce uğrayın o kahvehane gibi kahvehaneye, ister yürüyüş sonrası, ister kitabınızla, ister people watching için.. Ya da benim gibi “bir gün ben de keşfedileceğim” umuduyla :)

Yazar

Hazal (@hazal)

Aynı şeyleri izliyoruz, farklı şeyler görüyoruz.

YORUMLAR

 1. metover (@metover)

  @hazal Bazen sinemayı, bir filmi var eden, çevre, mekan, sanatçılar, hikayeler hakkında okumak güzel, kendimi orda tasarladım bir an. Güzel yazıydı. Tarif edilen yer bana Cihangir gibi geldi, orda öyle kahveler vardır, çiftlerin, genç kızların gitttiği.

  2
  • Hazal (@hazal)

   @metover teşekkürler :) evet Cihangir’de bu kahvehane, tam ortada .

   2