Mavi, Gerçeğin Dayanılmaz Ağırlığının Rengi

Mavi En Sıcak Renktir (Blue is the Warmest Color) son dönemlerin en gerçek filmlerinden biri. Gerçek hayatta da yaşanabilecek bir konuyu işleyen filmin atmosferi de gerçekçi. Filmi izlerken yapay diyaloglar ve mekanlar görmüyorsun gibi hissettiriyor.

Film, Adele isimli bir liseli kızın kendini keşfini ve büyümesini anlatıyor. Adele, erkek arkadaşı ile mutlu olmadığını fark ediyor. Sonrasında da kadınlara ilgi duyduğunu keşfediyor ve Emma ile tanışıyor.

Hayatı birbirlerine zorlaştırmak konusunda insan evladının eline su dökülemiyor maalesef. Neticede Adele arkadaşlarından tepki görüyor. Bir gün Emma’nın okul çıkışına gelmesi de arkadaşlarının onunla dalga geçmesine sebep oluyor. Adele’in, Emma ile olan ilişkisini diğer insanlar anlamıyorlar uzun sözün kısası. Ailesi ile Emma’yı tanıştırırken de onu bir arkadaşı olarak tanıtıyor. Ailesini de pek görmüyoruz filmde zaten.

Mavi En Sıcak Renktir, Adele ile Emma arasındaki ilişkiyi, ilişkinin iniş ve çıkışlarını biz seyircilere çok iyi aktarıyor. Her ilişkide olduğu gibi bu ilişkide de çeşitli sorunlar yaşanıyor. Yönetmenin mükemmel bir iş çıkardığını söylemeliyim. Filmin atmosferi izleyiciye sanki gerçek hayattan bir kesit izliyormuş hissi veriyor. Filmin genç başrol oyuncuları Léa Seydoux ve Adèle Exarchopoulos da performansları ile süperler.

İşte O Film

 • Mavi En Sıcak Renktir

  Mavi En Sıcak Renktir

  Adèle'in hayatı mavi saçlı Emma ile tanışınca değişir. Emma ile beraber Adèle yetişkin dünyaya adım atar, kendi kimliğini arar, bir ara kaybeder ve nihayetinde aşk acısı ile bulur. Detaylar

Yazar

bingeren (@bingeren)

Beğendin mi yaptığını?

YORUMLAR

 1. Arzu (@arzu)

  bu güzel yazıdan sonra merakla attım listeye

  3
  • Tuba Yıldırım (@tuba-yildirim)

   @arzu sitede fenomen gibi olup böyle seyretmemiştim diye açıkça yazabilmeniz çok güzel :)

   1
  • Arzu (@arzu)

   @tuba-yildirim aslında bana 10 basacak sinema seyircileri vardır aramızda.bu sitede çok keyif aldığım için susmuyorum sadece, onlar mütevazi :)

   1
 2. Ali Öz (@ali-oz)

  Tanrıçanın görmediği acemi kullardanım sanırım.Bir sürü bulaştım,inatla dikkat çekmeye çalıştım nafile…Böylesi bir birikim görmedi beni:) Arzu üstad size cevap vermiş,şanslısınız Tuba … :)