Farklı olmak

2006 yapımı bir Pavel Lungin filmi OSTROV, ödüllerle tescillenmiş bir Rus şaheseri..

Rus sanatçıların çok başka bir dünya gözü var ve ben bunun sebebini çok merak ediyorum artık. Sadece içlerinden çıkan başarılı bir kaç örnekten (mesela Tarkovski’den) esinlenmekten ibaret mi, yoksa onların ırkına has bir farklılık mı bu? Filmi defalarca durdurup sahneleri fotoğrafladım ve elimde yaklaşık 30 fotoğraf  karesi var. Film baştan sona ‘görsel başarı’..

 

Ostrov’un yazarı Dmitri Sobolev. Hikaye 2.dünya savaşından hayali bir karakterin biyografisine dayanıyor. Filmin büyük kısmı bir adada, Rus Ortodoks kilisesinin kazan dairesinde geçiyor. Soytarılık yapmakla suçlanan rahip Anatoly; kilisenin kurallarına karşı gelen, kirli, yalınayak, mülkiyeti reddeden, dini törenleri kabullenmeyen, kilisede şarkı söyleyen ve tüm bu sebeplerle diğer rahipler tarafından sevilmeyen bir ermiş. O, kilisenin cehennemi olarak tabir edilen kalorifer kazan dairesinde yaşamayı sadece mütevaziliğinden seçmemiş aslında..

Film dini ritüelleri eleştirdiği ve kiliseyle çatıştığı ölçüde, ruhani güçlerin varlığına inancını da güçlü tutuyor.

Pavel Lungin’e göre başrol oyuncu konusunda çok doğru bir seçim yapmışlar, Anatoly rolündeki Petr Mamonov büyük ölçüde kendi karakterini oynamış. Mamanov aslında SSCB’nin bir kaç rock müzisyeninden biriymiş, 90’larda ortodoks olmuş ve şimdi izole bir köyde yaşıyormuş.

Bu iç ve dış kavgalarla dolu filmi, 1 gün arayla 2 kez izledim, hem de hiç sıkılmadan, çok etkilenerek. Aslında bir film bana, görülmeye değer bir iki kare verse kafi gelir, ama bu film misli misliydi..

Film bittiğinde üzücü gelen bir şey hissettim; çok etkilendiğim (2010 yapımı Reha Erdem filmi olan) Kosmos’la felaket düzeyde ortak nokta içermesi bir tesadüf müydü? fazlasına dilim varmıyor, omuzlarım düştü..

Pavel Lungin’in diğer filmlerini sıraya koydum.. Onlar da bu kadar güzeller mi bi bakmalıyım..

İşte O Film

 • Ostrov

  Ostrov

  Kuzey Rusya'da küçük bir Ortodoks manastırında yaşayan keşişlerden birinin hastalıkları iyileştirme ve geleceği görme gücü olduğu söylenir. Detaylar

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR

 1. metover (@metover)

  @arzu Yine yaptın yapacağını; şimdi planlarımı değiştirmek zorunda kalacağım! Neyse, iyi tarafından bakmalı, bizim film izleme arzu-muz var neyseki:-)

  3
  • Arzu (@arzu)

   @metover karıp karıp yeni liste yapan bir ben değilim demek :)

   1
 2. İnci (@inci-ozturk)

  Yorum merak uyandırıcıydı.. Kosmos’ u izlemiştim.. Bu filmi de izleyeceğim..:)

  3
  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk spoiler vermemek için yazılacak çok şey olmasına rağmen sustum :) kosmos konusunda düşüncelerinizi merak ediyorum, mevcudun dışında bir filmdi benim için, ve hakikaten çok üzüldüm.

 3. İnci (@inci-ozturk)

  Ostrov’ u izledikten hemen sonra yorumlamak isterim..:)

  1
 4. Arzu (@arzu)

  Pavel Lungin’in ses getirmiş filmleri olduğunu gördüm, ama hiçbirinin türkçe dublajı yok :( Keşke biri duysa sesimi, özellikle Tsar ve Oligarkh filmleri için..

 5. İnci (@inci-ozturk)

  Belki çoğunluğa ters gelecek ama Ostrov’dan sonra tekrar izledim ve bir çok ödülü de olsa ‘Kosmos’ u beğenmediğimi belirtmek istiyorum.. Yer yer dikkat çekici sekansları olsa da genelinde taklit bir filmden öteye gidemedi benim için..

  2
 6. İnci (@inci-ozturk)

  Ne zaman bitecek diye bakıp durdum.. Battal ve kahveci karakterleri ‘Ne oynasalar izlerim’ dediğim oyuncular olduğu halde.. Tabii bu benzerliği sayenizde fark ettim.. @arzu

  1
 7. İnci (@inci-ozturk)

  Yabancı hayranı gibi davranmak istemem fakat gerçekten görsel, sanatsal ve edebi bir fark var.. Ostrov’u izlerken zamanı farketmedim.. Anatoly ne kadar az konuşuyordu.. İzleyiciye bırakıyordu yorumu ve hayal etmeyi..

  2
 8. İnci (@inci-ozturk)

  255 karakterle yazmak yeterli gelmese de, umarım duygumu anlatabilmişimdir.. Belki de blog yazmalıydım..

  3
  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk Kosmos türk sineması adına tamamen farklı bir konu edindiği için sevmiştim, şaşırmıştım.O yüzden de sonuna kadar sürüklemişti, nasıl ilerleyeceğini merak etmiştim.Ama Ostrov direk içine aldı, Kosmos’u bu gözle tekrar izleyeceğim.

  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk blog yazmak iyi fikir :) ben bi filmden etkilenince direk blog’a geçiyorum, cümlelerimi kısa tutamadığım için.

   1
  • Kemik kadın (@kemikkadin)

   @inci-ozturk burda blog yazısı yazabileceğimizi sayenizde fark ettim. Mevcut bi yazan kadro var ve sadece yorum yapabiliyoruz diye düşünüyordum.

   3
  • Serenay (@serenay)

   @kemikkadin Bloglar çok güzel gelsenize :)

   4
  • Kemik kadın (@kemikkadin)

   @serenay aslında bi kaç yıl önce ‘sinema salonlarım’ adında bi blog kurmaya çalışıp başaramamıştım, hazırda yazdıklarım da var, neden olmasın serenay :)

   1
  • Arzu (@arzu)

   @kemikkadin merakla bekliyorum yazılarınızı :)

   1
 9. İnci (@inci-ozturk)

  Tablet kullanıcısıyım.. Telefondan bildirimleri rahatlıkla görebilirken tabletten bildirimleri açamıyorum.. Aynı sıkıntıyı paylaşan var mı?

  • İşte O Film (@isteofilm)

   @inci-ozturk Merhaba, yaşadığınız soruna dair olarak bizimle destek@isteofilm.com adresinden iletişime geçebilir misiniz?

   1
 10. İnci (@inci-ozturk)

  Maalesef uzun uzun anlatma durumu var bende..:) Blog yazmak bu sebepten şans oldu benim için.. İnşallah en kısa zamanda… @kemikkadin

  4
 11. metover (@metover)

  Filmleri dublajlı izlemeyi tercih etmiyorum, bu filmi altyazılı izledim ve harika oldu bence! Çünkü, ses ahenkleri, vurguları, mizah anlayışı o kültüre , filmin ait olduğu coğrafyaya ilişkin en önemli kimlik. İçimden, “Ulan deli, manyak ruslar” dedim:-)

  2
  • Arzu (@arzu)

   @metover katılıyorum bence de en güzeli filmleri alt yazılı izlemek..özellikle de ingilizce harici dillerdeyse.

   1
  • Arzu (@arzu)

   @metover dublaj diye yanlış yazmışım , diğer filmlerinin türkçe tercümelerini bulamadım. ingilizce alt yazılı olanları var.. ingilizcem, filmin temelini anlamama yeter belki ama tek cümle eksiğiyle bile bu tarz filmlerde önemli detaylar kaçabilir :/

   1