BEYİN YAKAN FİLMLER – 1

Çok tercih edilmediklerini düşündüğüm türden filmlerle kafayı bozmuş sayılabilirim. Ekran karşısına geçtiğimde, özellikle de izleyeceğimiz film benim seçimimse, ev ahalisinin kaçışmasına çok alışkınım. Eraserhead beni zorlayan, bu yüzden de sevdiğim filmlerden biriydi. David Lynch’in ilk uzun metraj filmi, 1977 yapımı.Bu filmi seyretmeye, onun Bukowski’nin en sevdiği film olduğunu duyduğumda karar vermiştim, 2. bir film ismi veremem size diye de tamamlamış. Siz olsanız izlemez miydiniz? Çatlasam da, patlasam da, sıkılsam da sonunu getirene kadar kalkamazdım artık başından. Tek bir seferlik izlemeyle bırakamadığım filmlerdendir, çünkü onu nasıl yorumlamam gerektiğinde çok zorlanmıştım. Yalnız başıma izlemediğim bir keresinde, bana eşlik eden arkadaşımla çok farklı yorumlar telafuz ettiğimizde, Eraserhead’i çözümlediğimi sanırken aklım tekrar karışmıştı. Ben filmin kürtajdan söz ettiğini düşünürken, arkadaşım filmi bilim kurgu kabul edip ”adamın içine uzaylı kaçmış” dedi.Şimdi her 2 yorum da olası görünüyor. İzlemediyseniz buyrun sizin de beyninizi yakalım :) İzlediyseniz eğer üzerine tartışalım :))

(Bu arada Lynch, filmdeki bebeğin nasıl yapıldığı konusunda hiçbir açıklama getirmemiş.Kubrick’in bunu öğrenmek adına yaptığı para teklifini de geri çevirmiş.1977 için hayli şaşırtıcı ve çok başarılı)

 

İşte O Film

 • Eraserhead

  Eraserhead

  Henry Spencer kızgın kızarkadaşı ve yeni doğan mutant bebekleri ile kabus dolu günler yaşayan bir adamdır. Detaylar

Yazar

Kemik kadın (@kemikkadin)

Toplumsal dönüşüm (iyiye devrim) istiyorsak başlangıcı tartışacak güçte olmalıyız; herşey kadının gerçekliğinden uzaklaşmasıyla başladı..

YORUMLAR

 1. metover (@metover)

  Şimdi hayatımız daha da bir renklendi ya da renklenecek; sahi nerelerdeydiniz? Kısa kaçamaklarla, yorumlarla sürekli aradan sıvıştığınızı farketmedik sanmayın. Bu arada arkadaşınıza bir not: “Tebrik ederim:)” Bunu söylediğinde yüzü nasıl görünüyordu?

  3
  • Kemik kadın (@kemikkadin)

   @metover siteyi yavaş yavaş keşfediyorum :) birikmiş çok fazla film yazım var, atarım artık peyder pey. arkadaşım bunu söylerken kendinden çok emindi, ben hala değilim..

   2
 2. İnci (@inci-ozturk)

  Tercih edilmeyen filmlere ve Bukowski’ ye bayılırım..:D Bu nedenle yalnız film seyretmeye alıştım.. Mutlaka izleyeceğim.. Hemen listeme aldım..*.*

  5
  • Kemik kadın (@kemikkadin)

   @inci-ozturk Amerika Silgi Kafa’yı kültürel değer kabul edip ulusal film arşivine koymuş.İzleyin tartışalım :))

   2
 3. metover (@metover)

  @inci-ozturk Bukowski seven birini tasarlayamazdım sizden önce. Çoğu zaman kendimi onun üstünden tarif eder-d-im “Bukowski gibi” Ağzı kalabalık, yaşlı moruk…

  1
 4. İnci (@inci-ozturk)

  İlk fırsatta izleyip yorumlayacağım..:) @kemikkadin

  1
 5. İnci (@inci-ozturk)

  Sanırım okumaya Bukowski’nin şiirleri ile başlamam ona biraz daha sıcak bakmama neden oldu..;) Özellikle ‘Mavi Kuş’.. Bir de küfürbazlık açıksözlülük gibi de gelmiyor değil hani?..:)) @metover

  2
 6. Daphne (@daphne)

  Zaman zaman sizin de değiminizle “beyin yakan filmler” beni de zorluyor. Sanırım biraz daha Beat Kuşağı’nı okuyup sindirmemiz gerekli. Bu filmi izlemedim ama izleyip üzerinde konuşmak çok isterim.

  2
  • Kemik kadın (@kemikkadin)

   @daphne konuşalım :)

   1