Hangi Süpermen (Superman)?

Superman’le 80’li yıllarda tanıştık. Her çocuk gibi ben de filmden çıktığımda yumruğumu sıkıp havaya kaldırdığımda uçabileceğime inanacak kadar etkilenmiştim.

İzlediğim film Superman III idi.

Karşımızda siyah saçlı, mavi gözlü bir kahraman vardı. Gündelik yaşamında sakin, hatta biraz pısırık bir gazeteci, ancak diğer taraftan Kripton’dan Dünya’ya düşen bir kapsülle hayatımıza giren bir Süper Adam!

Evet bu kısımları hepimiz biliyoruz…

Ancak bir kahramanı hayata geçiren ilk kişi ister istemez o olur. Hatta kolay kolay başka bir role oturmaz, oynasa da benimsenmez. İşte bu yüzden bu yazının kahramanı Christopher Reeve.

Christopher Reeve, Superman serisinin ilkinde oynadığında 26 yaşındadır.1980,1983 ve 1987 yıllarında devam eden serinin başrolünde de hep o oynamıştır. Superman filminin oyuncu seçmeleri yapıldığında Christopher Reeve 200’ün üzerinde oyuncunun arasından seçilmiştir.

Reeve 35 yaşına kadar canlandırdığı Superman karakterini seri aralarında geçen yıllarda başka filmlerle frenlemeye çalışsa da maalesef çok başarılı olamamıştır. Ancak Superman serisi bittikten sonra yavaş yavaş izleyici kitlesi onu başka karakterlerde görerek başka rollerin de adamı olabileceğine inanmış ve kanıksamıştır. Ancak sonsuza kadar Superman olarak akıllarda kalacaktır.

Reeve 1995 yılında attan düşerek ciddi olarak yaralanıp felçli olarak hayatını sürdürmüş ve 2004 yılında 52 yaşında hayatını kaybetmiştir. Reeve hayatının sonuna kadar da Felçlilerin tedavisi için kök hücre araştırmalarına destek vermiş ve bu alanda bir vakıf kurarak uzun süre mücadele etmiştir.

Superman karakteri Christopher Reeve’den sonra önce dizi/ler daha sonra da yeniden sinema salonlarına taşınmıştır.

Diziler:

Lois & Clark: The New Adventures of Superman (1993-1997) -Dean Cain

Smallville (2001 )- Tom Welling

Filmler:

Superman Returns (2006)- Brandon Routh

Man Of Steel (2013)- Henry Cavill

Batman v Superman (2016)- Ben Affleck

 

Fakat şahsi görüşüm şudur ki Christopher Reeve’den sonra gerek dizilerde gerekse filmlerde oynayan hiç bir oyuncu Reeve kadar Superman karizmasına sahip değildir. Bunu değerlendiriken sadece nostaljik ve duygusal bir değerlendirme yapmıyorum: Superman serisinin ilk çekildiği dönemlerdeki teknolojiyi de göz önünde bulundurarak oyunculuğun ve bir kahramanı perdeye taşımanın sorumluluğunu da ekliyorum. Benim Superman’im Christopher Reeve’dir ve hep öyle kalacaktır.

Sevgiler.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazar

Daphne (@daphne)

İlk izlediği film E.T olan bir çocuk, o günden beri uzaylıların onu almasını bekliyor.

YORUMLAR

 1. semih bey (@semih)

  Tartışmasız katılıyorum. Christopher Reeve’den sonra Süperman eskisi gibi olmadı. Üstüne son film bayağı kötüydü (onda da Cavill canlandırmıştı bu arada :)

  4
 2. İnci (@inci-ozturk)

  Benim superman’im de Christopher Reeve’dir..

  3
 3. Arzu (@arzu)

  Benim için de Superman demek Cristopher Reeve demekti, sonrasına şans dahi veremedim.. Tıpkı Daniel Craig’in asla James Bond olamayışı gibi..

  1
 4. Kemik kadın (@kemikkadin)

  Vecihi’yi bir başkasının oynadığını hayal edin, ya da İnek Şaban’ı… bazı şeylerin dokunulmazlığı olmalı :/

  8
  • Daphne (@daphne)

   @kemikkadin Kesinlikle harika bir örnek olmuş :)

   3
 5. caner (@caner)

  hic biseyin yenisi eskisinin tadini vermiyor

  3