Bir Emir Kusturica Güzelliği

Musica! – Spoiler vermeyen bu sahneyi izleyerek bir ısınma turu atabilirsiniz :)

Kara Kedi Ak Kedi (Black Cat White Cat) Emir Kusturica’nın  çok dikkat çeken yapımları arasında (Çingeneler Zamanı, Arizona Rüyası ve Yeraltı gibi ) biraz geri planda kalmış fakat bence en az diğerleri kadar değerli ve keyifli filmlerinden biri.

1998 yapımı bu film romantik komedi tarzında değerlendirilmiş olsa da bence tamamen fantastik Balkan komedisi. Venedik Film Festivali’nde “En İyi Yönetmen Ödülü” nü de sonuna kadar hak etmiş.

Emir Kusturica severler filmlerinde neyle karşılaşacaklarını az çok bilirler: Fantastik kurgular, kültürel alt yapısı sağlam senaryo,”farklı” oyuncular,bol müzik ve doğallık.

İşte bu filmde de bundan bolca mevcut.

Bunların yanı sıra sevgi, çingene yaşamından kesitler, gamsızlık, aksilikler ve bolca kahkaha var.

Bu filmi özel kılan şeylerden biri de  oyuncular. Oyuncuların bazıları, hatta büyük çoğunluğu aslında oyuncu değil, tamamen halktan insanlar. Filmi izlerken emin olun tam olarak kim oyuncu kim değil anlamayacaksınız. Çünkü Kusturica filmlerinin esasında yatan doğallık böyle bir farkı görmenize müsade etmiyor.

Kusturica bir röpörtajında bu filmin oyuncularıyla ilgili şunu söylüyor: “çingenelerin (oyuncuların) çoğu okuma bilmiyordu. Bu yüzden walkman ile diyalogları ezberletmek durumundaydık.”

Filmde bol bol Danube Nehrini görecek, harika müzikler dinleyecek, bir düğüne şahitlik edecek, koşuşturmacalara, mucizelere tanıklık edecek ve arada da hüzünleneceksiniz.

İzlememiş olanlar için şimdiden keyifli seyirler. İzlemiş olanlar içinse bir tekrar yapmaya ne dersiniz? :)

Sevgiler.

 

İşte O Film

 • Kara Kedi Ak Kedi

  Kara Kedi Ak Kedi

  Matko 17 yaşındaki oğlu Zare ile beraber Danube nehri civarında yaşayan bir üçkağıtçıdır. Başarısız bir işten dolayı gangster Dadan'a borcu vardır. Dadan borca karşılık olarak kızkardeşi Afrodita ile Zare'nin evlenmesini ister. Gençlerin başka planları vardır. Detaylar

Yazar

Daphne (@daphne)

İlk izlediği film E.T olan bir çocuk, o günden beri uzaylıların onu almasını bekliyor.

YORUMLAR

 1. jerry co (@jerry)

  Arizona Dream hariç hiçbir filmini izlememişim galiba. İyi bir hatırlatma oldu yazınız.

  1
 2. İnci (@inci-ozturk)

  Daha önce izledim.. Fakat önerinize uyarak tekrar izleyip yorumlasam daha iyi olacak gibi geliyor..

  1
 3. Serenay (@serenay)

  İzlemek kaçınılmaz oldu, teşekkürler.

  3
 4. gaplan (@gaplan)

  Haaaaaah bu gece de bu izlenecek demek ki. müzikleri mü kem mel dir… insanın arada “onlardan biri olsaydım ne yapardım” duygusuna kapıldığı nadir filmlerdendir. izlemeyenlerin mutlaka izlemesi gereken filmlerindendir.

  3