Romantik Komedi Deyip Geçmeyin

İngiliz komedilerini hep sevmişimdir. İnce dokunuşlu espriler,asalet kökenli şaşkınlıklar,sakarlıklar ya da sağlam oyunculukar.

Genelde bunları birleştirebilen filmler beni benden alır.

Bridget Jones’un Günlüğü 2001 yapımı bir film. Devam niteliğindeki Bridget Jones: Mantığı Sınırı  ise 2004 yapımı. Sonuncusu ise 12 yıl aradan sonra 2016’da yapılan Bridget Jones’un Bebeği.

Bu seri filmin en önemli noktalarından biri bizimle Rene Zellweger ve Colin Firth’ü tanıştıran film olmasıdır. Hugh Grant’in de oyunculuk anlamında haylice önünü açmıştır.

Bir romantik komedi filminden böyle bir durum çıkması filmin aslında türünün en iyi örneklerinden biri olduğunun da ispatı niteliğinde.

Bridget Jones’un Günlüğü bildiğimiz romantik komedilerden  oldukça önde ve kaliteli. Sıkıcılık ya da romantizmden baygınlık geçirten sahne bence yok. Sanırım en tatlı tarafı da Bridget’in sinema tipi güzellikte olmayışı.

İzlemeyenler için üç ana karakteri sizinle kısaca tanıştırayım:

Bridget(Rene Zellweger) sık sık sakarlıklar ve rezil tesadüflerin kurbanı olan, evlenme yaşını biraz geçmiş, bekar ve balık etli bir kızımız. Patronundan (Hugh Grant) hoşlanıyor.

Daniel Cleaver -(Hugh Grant) çapkın ve bencil bir adam  her çiçekten bal alabilecek kapasitede.

Mark Darcy-(Colin Firth) boşanmış ve kadınlara güvenini yitirmiş bir avukat. Soğuk ve sert bir mizacı var.

Film müziklerinden de bahsetmeden geçemeyeceğim. Film boyunca aslında klasikleşmiş bir çok parçayı tam yerinde ve zamanında duyacağız. Bunlardan bazıları:

All By Myself

Love

Someone Like You

It’s Raining Man

Bu akşam serinin son filmi Bridget Jones’un Bebeği’ni izlemeyi planlıyorum. Büyük ihtimalle beni hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Değişen şeyleri de az çok tahmin edebiliyorum: yaşlanma belirtileri :)

 

Herkese keyifli bir haftasonu diliyorum.

Sevgiler :)

 

 

 

İşte O Film

 • Bridget Jones’un Günlüğü

  Bridget Jones’un Günlüğü

  Bridget, hayatındaki iki erkek arasında kararsızdır. Bunlardan birisi dürüstlüğüyle ve doğru seçimleriyle öne çıkarken, diğeri güvenilmez ancak çekici olan bir adamdır. Detaylar

Yazar

Daphne (@daphne)

İlk izlediği film E.T olan bir çocuk, o günden beri uzaylıların onu almasını bekliyor.

YORUMLAR

 1. Tuba Yıldırım (@tuba-yildirim)

  soundtrack eklemek iyi fikir olmus :)

  3
 2. İnci (@inci-ozturk)

  Bu seriyi seviyorum.. Bridget Jones’un Bebeğini ise sinemada izlemek istemiştim.. Kısmet olmadı, çok merak ediyorum, ilk fırsatta inşallah.. Patrick Dempsey hayranlığımın bununla hiç ilgisi yok..:)

  4
 3. aysesel (@aysesel)

  Yeni filmi izleyenler lutfen bizi de haberdar etsin cunku ben ilkinin tadini vermezse diye korkanlardanim.

  3