En iyi nasil yasanir?

Felsefenin uc ana dalinin bir tanesi olan Etik, sadece “En iyi nasil yasanir?” sorusunu cevaplamaya calisir. Insanligin en parlak, en dahi, en zeki bireyleri hayatlarini bu soruyu cevaplamaya adamis ve bizlere gorkemli yolculuklarinin essiz meyvalarini sunmuslar. Epicurus, Democritus, Aristo, Spinoza, Kant, Mill, Sartre, Rawls bu dusunurlerden sadece birkaci. Ne var ki, bircogumuz bu zenginligi es gecerek hayatimizi yonetmeye calisiyor, sonra da hayal kirikliklari ile dolu bir fakirlik icinde yasamin niye daha adil, iyi ve guzel olmadigini anlayamiyoruz. Ozgun dusunmek adina, kendimizi sinirli bir bakis acisina hapsediyor, insanligin binlerce yillik birikimini es geciyoruz. Halbuki, kendimizin oldugunu iddia ettigimiz dusuncelerin hemen hepsi aslinda baskalarina ait, sadece bunun farkinda degiliz.

Klise bir dilemayi incelemis olmasina ragmen “The Box” filmi izleyiciye modern hayatin populer “degerlerini” sorgulatan bir kurguya sahip. Bilim kurgu diyebilcegimiz filmi ilginc kilan belki de ahlak ile etik arasindaki iliskiyi on plana cikarma cabasi degil, modern hayatin yukselen “degerlerine” yaptigi yuzeysel ama carpici elestiri. Bunu akici bir anlatim orgusu icinde yapiyor olmasi arti, ama sundugu alternatif ve takindigi “kesinlik” eksi. Yine de boyle bir konunun bu tarzda islenilmesi, filmi siradisi ve izlenilmeye deger kiliyor kanimca.

İşte O Film

 • Kutu

  Kutu

  Mutlu bir çiftin kapısına küçük bir ahşap kutu bırakılır. Kutuyu açtıklarında bir milyon dolar kazanacaklardır ama tanımadıkları biri de ölecektir. Detaylar

Yazar

Guner (@gunerak)

Bir film seridi gibi gececekse hayatim gozlerimin onunden, gormeye doyamiyacagim bir film olsun.

YORUMLAR

 1. Oya (@oya)

  Izleyip donucem.

  1
 2. jerry co (@jerry)

  @gunerak bu gozle bakmamistim bu filme.

  1
 3. metover (@metover)

  Böyle bir yazının üstüne, bu filmi izlememek, bu sitede boşuna dolandığımı hissettirecekti bana.

  2
 4. metover (@metover)

  İnsanlar ibadet eder, dua eder, yakarır. Seçimleri yüzünden, affedilmek, cezalandırılmamak, ağır bedeller ödememek,daha güçlü bir irade için. Ama işte her seçim bir bedel gerektirir, düğmeye bastığınızda artık geriye dönüş yoktur. Bu yeterince adil.

  2
 5. metover (@metover)

  …dolayısıyla, Resul ya da Haberci size tebliğde bulunur: “Bu dünya bir sınav” Seçimleriniz ve olduğunuz kişi, sizi cennet ve ya cehenneme götürür ve harislik tüm dinlerde büyük günah… İyi ya da kötüyü seçmek için özgür iradeniz olmalı-

  1
 6. metover (@metover)

  …alın yazısı değil…

 7. Oya (@oya)

  Yazidan sonra beklentilerimi karsilayan, ilginc bir film izlemis oldum. Yuzeysel islenmesine ragmen, ahlaki ikilem ve vicdan muhasebelerini dusunmek icin guzel bir baslangic. Tesekkurler!

  4