BEYİN YAKAN FİLMLER – 2

Yakmaya kaldığımız yerden devam , ama bu kez Eraserhead’den daha abzürd bir filmle; 1970 Meksika yapımı bi Western(!) olan El Topo‘yla .. yönetmenimiz de Alejandro Jodorowsky.

Film 7 yaşındaki bir erkek çocuğa söylenen şu sözlerle başlıyor :  “Yedi yaşındasın, artık bir erkek oldun, ilk oyuncağını ve annenin resmini göm.”

Bu filmi seyretmeye 100 kişiyle başlasak, sonuna doğru 2-3 kişi kalırız. O denli sıradışı, bazen rahatsız edici, bi ara sıkıcı, ama sırf meraktan sonunu getirdiklerimden. Filmin tanıtımını John Lennon yapmış. O sayede bir çıkış yakalamış. New York’taki bir sinema salonunda aralıksız 7 ay gösterilmiş. Genesis’in ‘The lamb lies down on broadway’ isimli albümü bu filmden yola çıkılarak hazırlanmış.Ve kült filmlerden biri olarak tanımlanıyor.

Her tarafı sembollerle dolu El Topo’da yok yok; kadın erkek ilişkisi, erkeklerin yönetilebilirliği ve hayata zorba olarak başlayışları, eşcinsellik, çocukların kullanılması-hayatlarının suistimali, kölelik, engellilik, narsizm, soykırım, inanç, peygamberler.. Filmin bütünü semboller üzerine kurulu olduğu için sembollere kafa yormayınca elinizde 2 saatlik bir saçmalık kalıyor. Kafa yormak dedimse aslında semboller çok aleni ve çoğu hemen anlaşılabiliyor. Bu sembolik anlatımıyla bile hatırı sayılır farklılıkta ve dolayısıyla değerde olabilir. Sabır çekip izleyin :)

Filmin bütününde beni rahatsız eden 2 nokta oldu; biri kadınların hırslı ve şeytansı gösterilmesi, diğeri film içinde çokça görülen hayvan ölüleri.. (bunların sahte olduğuna ikna olmak istedim ve aslına yönelik sorgulama yapmadım)

İzleyenlerle semboller üzerine tartışabiliriz, aksi halde spoiler vermek istemiyorum ve yazının devamını getirmiyorum .

İşte O Film

 • El Topo

  El Topo

  Gizemli bir silahşör kovboyların mistik diyarında seyahat ederken birbirinden tuhaf karakterle karşılaşır. Detaylar

Yazar

Kemik kadın (@kemikkadin)

Toplumsal dönüşüm (iyiye devrim) istiyorsak başlangıcı tartışacak güçte olmalıyız; herşey kadının gerçekliğinden uzaklaşmasıyla başladı..

YORUMLAR

 1. jerry co (@jerry)

  Yazıyı okurken bile yanıyor gibi oldu beynim, o 97-98 kişiden biri olabilirim. Ama bir taraftan da filmi bayağı merak ettim.

  5
  • Arzu (@arzu)

   @jerry Western oluşu beni meraklandırdı.

   2
 2. Kemik kadın (@kemikkadin)

  Kimler izlemeye cesaret edecek meraktayım :))

  4
  • Mel-ankolik (@mel-ankolik)

   @kemikkadin ben ederim. Ama başka bir zaman sanırım. Beynim yorgun bu aralar :)

   2
  • Kemik kadın (@kemikkadin)

   @mel-ankolik yorgunken çok tehlikeli olur bu film, ekranı kırabilirsin :)

   1
 3. Norman Bates (@nerares)

  İzlediğim en tuhaf filmdir. Ama alt-metin oldukça güçlüdür. Biraz kafa yormak lazım.

  4
  • Kemik kadın (@kemikkadin)

   @nerares yumurtaların anlamını çözebildiniz mi? film boyunca neden çıkarıp kırıyorlar ?

  • Norman Bates (@nerares)

   @kemikkadin El Topo nun kumdan yumurta, taştan su çıkarması Maneviyatı temsil ediyor bence. İlk başta kadın bunu yapamıyor El Topo buna şiddet uyguluyor. Kadın kızgın kumlardan serin sulara doğru bir yakarış içine giriyor.

  • Norman Bates (@nerares)

   @kemikkadin Ve saf acı kadının da maneviyat gücünü ortaya çıkarıyor. O da artık bunları yapabiliyor. Ben böyle yorumladım.

 4. Ataman Uysal (@ataman-uysal)

  Alejandro Jodorowsky nin bir belgelseli var Jodorowsky dune mutlaka izleyin

  1