en az bir Tony Gatlif filmi izlemediyseniz ..

Tony Gatlif deyince benim aklıma gelen  Gadjo dilo‘ dan ‘Geronimo‘ ya geçen zamanda yaptığı işler gelir.  Ama asla bunlarla sınırlı değildir Gatlif sineması.

Yönetmenliğinin yanı sıra bir besteci ve müzisyen oluşu filmlerindeki en belirgin özelliktir. Kendisi de bir çingene olan Gatlif’in çektiği filmlerin genel temasını Çingene azınlıkları oluşturmaktadır.

Yönettiği filmler kadar sükse yapan  Latcho Drom, Gadjo Dilo, Vengo, Swing adlı filmlerin müziklerini kendisi bestelemiş olmasıdır.

Sinemanın neredeyse bütününü oluşturan enstrümanların bir arada olduğu bir insan düşünün; işte o Tony Gatlif’i  aynı zamanda bir yönetmen, bir senarist, bir oyuncu, bir müzisyen, bir besteci  ve bir yapımcı yapmıştır.

 

Yazar

ironiKarga (@ironikarga)

sıkı film izler bir ara izlediği filmlerden DVD koleksiyonu yaptı okur yazar biri şiir yazmışlığı da var bir türlü gerçekleşmese de GSF okuyası var

YORUMLAR

 1. Oya (@oya)

  Tony Gatlif ile tanıştırılmaktan çok memnun oldum. Azınlıkların aidiyet bağlarına müzik eşliğinde bakan filmlerinden mutlaka izleyeceğim.

  4
  • İnci (@inci-ozturk)

   @ironikarga Oo.. çok çok beğendim..

   2
 2. metover (@metover)

  “Gadjo Dilo” izlemiştim, epeyce de sevmiştim aslında. Kendime, “Romain Duris” toplu gösterisi hazırlamaya çalışırken oldu tabii. Tony Gatlif keşfim sayenizde olacakmış demek ki.

  4
 3. ironiKarga (@ironikarga)

  Sen öyle deyince kulakları çınlasın; çok sevdiğim bir arkadaşımla böyle bir araya gelip, hafta içinde dedikodusunu yaptığımız bazen zulamızdaki birbirimizden sakladığımız sürpriz filmleri ‘patlatır’ kendimize ‘festivali’ yapardık aklıma geldi @metover

  2
 4. ironiKarga (@ironikarga)

  Film patlatmak: Bizim aramızdaki argoyla “hadi koy bir film de izleyelim” demek.

  3
 5. metover (@metover)

  Güzelmiş, kulağa hoş geliyor, imrendirici hatta…

  2
 6. İnci (@inci-ozturk)

  Tony Gatlif’ i ben de bu blogla tanıyacakmışım anlaşılan..

  3