ŞEYTAN SEVİLİR Mİ? (Lucifer 2015) Part 1

Mesai, okul ya da her neyse bitirdiğiniz.. Eve dönüp sarıp sarmaladığınız dizilerden biri LUCİFER

Şeytan; iblis, demon, devil cehennemden sıkılmış ve dünyaya düşmüş. Fikir ilk bakışta çok marketing*

İnsanoğlunun en merak ettiği sorulara cevap veren bir kahraman dizide cirit atıyor.

Üstelik ete kemiğe bürünmüş ( Allah affetsin bi de çekici)

İzlemeye başlayınca ilk başta inançlı insanları rahatsız edecek şekilde karakter kendini sevdiriyor.

İnancı olmayan için ise Miley Cyrus gibi geliyor göze, kulağa..

Fantastik doneleri eksikçe kalıyor dizinin. Arada kanatları çıkan amenadiel ile Lucifer’ın gerçek yüzünü saniyelik zaman dilimlerinde göstermesi ağzımıza bir parmak bal çalıyor. İzledikçe sıkıldığımız, usandığımız beşeriyet günahlarına karşı daha fazla cezalandırma sahneleri istiyoruz.

Karakter, zeki, alımlı ve bir erkeğe göre oldukça cilveli.

Full paket ölümsüz geldiği dünyada yavaş yavaş insana benzemeye başlıyor. Önce öfkenin yerini kıskançlık alıyor sonra kıskançlığının altından ezilmişlikleri ve arzuları geliyor. Elinden oyuncağı alınmış çocuk gibi yer yer babasına kızıyor ama Y jenerasyonu gibi eve dönmektense olduğum yer evimdir diyerek başkaldırıyor.

Ve 7. bölüme geliyoruz bizim cilvenaz şeytan piyanosunun başına geçiyor ve Les Baxter’ın hayata getirdiği, Nina Simone’un ölümsüzleştirdiği Sinnerman’ı söylemeye başlıyor. O sahne dizinin tretmanı gibi hafızalara kazınıyor. Adamcağızın ömrü boyunca uğraştığı zayıf iradelerin baş rolleri olan ademoğluna sitem etmeye başlıyor.

Oh sinnerman, where you gonna run to?

Sinnerman, where you gonna run to?

Dinlemek isteyenler için: https://www.youtube.com/watch?v=a-jlIJoEIMc

Haydee hani eğlencelik bir diziydi bu? N’oluyor nelere gönderiyor nelerden referans veriyor..

Hadi bizden örneklerle başlayalım.. İmam hatipliler bilir de bilmez ayağına yatarlar.

İncil bunun için der ki;

After this I saw four angels standing at the four corners of the earth, holding back the four winds of the earth, that no wind might blow on earth or sea or against any tree. Then I saw another angel ascending from the rising of the sun, with the seal of the living God, and he called with a loud voice to the four angels who had been given power to harm earth and sea, saying, “Do not harm the earth or the sea or the trees, until we have sealed the servants of our God on their foreheads.” And I heard the number of the sealed, 144,000, sealed from every tribe of the sons of Israel: 12,000 from the tribe of Judah were sealed, 12,000 from the tribe of Reuben, 12,000 from the tribe of Gad, .. Revelation 7:1–17.

– Kısa meali –

Ve sonra dünyanın kralları, önemli adamlar, komutanlar, zenginler, güçlüler, bütün köleler ve özgün adamlar kendilerini mağaralara ve dağların kayaları arasına sakladılar; dağlara ve kayalara şunları söylediler, “öfkelerinin gelmiş olduğu büyük gün için üzerimize çökün ve bizi tahtta oturanın varlığından (tanrı) ve lamb’ın (isa) gazabından saklayın, bu güç karşısında kim ayakta durabilir?”

Ve Kuran-ı Kerim der ki;

İnkar edenler, dediler ki: “Kıyamet-saati bize gelmez.” De ki: “Hayır, gaybı bilen Rabbime andolsun, o muhakkak size gelecektir. Göklerde ve yerde zerre ağırlığınca hiçbir şey O’ndan uzak (saklı) kalmaz. Bundan daha küçük olanı da, daha büyük olanı da, istisnasız, mutlaka apaçık bir kitapta (yazılı)dır.” (Sebe Suresi, 3)

Şimdi gelelim Lucifer’e..

İroni dolu bir şehre düşen erken emekli Lucifer öteki tarafta aslında ne yapıyorsa dünyada da aynı şeyi yapıyor.

Lucifer aslında ne yapar diye soranlara..

https://tr.wikipedia.org/wiki/Lucifer

Bu sefer iş arkadaşları günah ve sevap point’leri sayılmayan melekler değil bildiğimiz kibirli faniler. Karakterimiz memleketin getirdiği bütün nimetlerden faydalanırken (sex, alkol vb.) bir anda iş başına dönüyor. Los Angeles merkez karakolundan Victoria’s Secret meleğini andıran Chloe Decker, Lucifer’ın silahlı saldırıdan nasıl sıyrık bile almadan kurtulmasını araştırmaya başlıyor ve olaylar gelişiyor.

İşte O Dizi

Yazar

Tuğçe Çotuk (@tugce-cotuk)

YORUMLAR

 1. qemal (@qemal)

  @tugce-cotuk Detektife karşı gücünün işlememesine bir açıklık getirdiler mi? sezonun sonunu seyretmedim hala, bir şekilde yarım kaldı.

  • Tuğçe Çotuk (@tugce-cotuk)

   @qemal Hayır 2. sezonda aynı gizem devam ediyor. Ama ben yazımda bir tahminde bulundum sanki :)

   2
  • qemal (@qemal)

   @tugce-cotuk şimdi okudum, olur mu olur :)