Blood is not lemonade

   Makedonya sokaklarındaki sahnelerinden birinde, duvarda görülen ‘Blood is not lemonade’ ; ‘Kan Limonata Değildir’ yazısından almış adını film.. Balkanlar’ın yakın geçmişinde yaşanmış acılı günlere ve kayıplara bir gönderme sanırım.. Öte yandan kan bağını da ifade ediyor gibi.. Aslında bir komedi ama temelinde acıyı barındırıyor.. Bunu çok iyi harmanlamışlar..

   ‘Elveda Rumeli’ adlı diziyi ve oradaki karakterini çok beğenirdim Ertan Saban’ın.. Hem iki senaryo yazarından biri hem iki başrolden biri bu filmde.. Ve doğduğu toprakları yansıtmakta çok başarılı.. Serkan Keskin ise idolüm ‘Beş Kardeş’ dizisinden beri..

   Ali Atay senaryo yazarı olarak istediği yönetmeni bulamayınca filmde oynamak isterken ilk defa kendi filminin yönetmeni olmuş.. Bulgaristan’da geçen bir iki sahnede de karşımıza Ciguli çıkıyor.. Veda gibi olmuş tesadüfen o sahneler..

   Ana tema öyle güzel işlenmiş ki.. filmde aşkı hiç aramadım.. Tek kusuru fazla küfür gibi görünüyor ama bu film değil de gerçek hayat olsaydı repliklerin çoğu gerçek olurdu.. Daha fazla izleyiciye erişmeliydi bence..🎬 

İşte O Film

 • Limonata

  Limonata

  Makedonya'da yaşayan Suat eski bir tır şoförüdür ve ölümcül bir hastalık nedeniyle yatağa düşer. Oğlu Sakip'i yanına çağırır ve ölmeden önceki tek arzusunu açıklar. Suat seneler önce İstanbul'da imam nikahı kıyarak bir kadınla evlenmiştir ve bu evlilikten bir çocuğu olmuştur. Ancak Suat bebekken terk ettiği bu çocuğu hiç görememiştir. Ölmeden önce tek dileği Selim adındaki ikinci çocuğunu bulup ondan helallik istemektir. Buna göre oğlu Sakip'ten İstanbul'a gidip kardeşini bulmasını ister. Sakip babasının emektar arabasına atlayıp elinde yalnızca kardeşinin adı ve eski bir adresle İstanbul yollarına düşer. Detaylar

Yazar

İnci (@inci-ozturk)

Sinema aşktır.🎬 Eskisi kadar ilgilenemesem de, Cinerama Film Günlüğü adlı bir sayfam var. Sinema yazarlığı dersleri aldım.

YORUMLAR

 1. Arzu (@arzu)

  İzlerken bitmesin dediğim filmler gibiydi, herşeyi çok başarılı yansıtmışlar, atmosferi, lisanı, diyalogları, karakterleri..

  4
 2. Oya (@oya)

  Gösteriminden çok uzun zaman sonra denk gelip izledim ve daha önce duymamama şaşıracak kadar çok sevdim. Daha kimseye tavsiye etmeme fırsat kalmadan da benimle benzer zamanda keşfedip izleyenleri duydum.

  4
  • İnci (@inci-ozturk)

   Ben de geç seyredenlerdenim..:) @oya

   3
 3. Oya (@oya)

  Hatta abimle birbirimizden habersiz aynı gün izlemişiz. Filmin kendine özgü bir zamanı var diye inanmak istiyorum bu durum için. Çok sevdik çok.

  2
 4. gaplan (@gaplan)

  çok şık bir film olmuş, oyunculuklardan tut da hikayenin akışına varana kadar herşey çok güzeldi.

  5
 5. Daphne (@daphne)

  Sanırım izleyeli 1-2 ay oldu. Tadı damağımda kaldı. Herkese tavsiye ederim. Çok doğal ve traji komik.

  5
 6. metover (@metover)

  Önyargım, uzak tutuyor beni Türk Filmlerinden, ancak kimi zaman burnumun sürtülmesi kötü olmaz.

  • Arzu (@arzu)

   @metover bu fazla başarılı.

   2