Moliére Çağında Yaşamak…

Hangi çağ olursa olsun, sanatçıların varolma, şan, itibar, ölümsüzlük arzusu, temel, birincil kaygıları olmuştur.

Yaşadığı imparatorluk, coğrafya, dili ne olursa olsun, onlar yaşadığı döneme, o dönemin tarihine sıkıştırılamayacak, çağını ve sınırlarını aşan, dünyaya, tarihe mal olan güçlü karakterler!

Rönesans ne menem bir dönemse, özel bir çağ olmayı hak ediyor gerçekten.

Adeta sıkışan, bastırılan insanlık, birden, sanatta, bilimde, dinde, keşiflerde mucizevi bir patlama yaşıyor!

Rönesans sanatçıları arasında Shakespeare, Cervantes, Da vinci, Michalengelo, Raphael, Donatello filan sayılır ama o dönemin ruhunu yaşamış, tanıklık etmiş Moliére’de sayılmalı kesinlikle!

Bu film, Moliére’nin hayatı ve oyunlarının bir harmanlanması aslında.

Pek çok ödül almış filmde, Moliére’nin sürpriz bir aşkla gelen komedi-dram keşfi kayda değer.

Filmde, mizah ve dramatik öğeler hiç abartılı değil ve başrol oyuncu Romain Duris, yeri geldiğinde, bir tiyatrocu kadar teatral, mimikleri ve taklitleriyle günümüzün stand up’çıları kadar başarılı.Laura Morante’yse bir tür  keşif.

Dönemine uygun dekor, kıyafetler, burjuvazi alışkanlıklarını başarıyla yansıtan filmde, shakespearevari zekice, şiirsel replikler duymak ve o dönemin ruhunu yaşamak isteyenler mutlaka izlemeli Moliére’yi.

Film boyunca ya da kısa bir süre, yaşadığınız tarihin, dönemin dışına çıkarak, kendinizi 16. Yüzyılda tasarlamak isterseniz, Moliére’nin maceraları sizi bekliyor.

 

Yönetmen: Laurent Tirard
Senaryo: Grégoire Vigneron
Oyuncular: Romain Duris,
Fabrice Luchini, Laura Morante
Süre: 2 saat 1dakika

 

 

 

 

 

 

İşte O Film

  • Molière

    Molière

    Borcu yüzünden hapiste olan oyun yazarı Molière bir aristokrat tarafından hapisten kurtarılır. Adamın genç bir kadının gönlünü kazanmak için onun yardımına ihtiyacı vardır. Detaylar

Yazar

metover (@metover)

Masumiyet çağım geride kaldı...

YORUMLAR