MONTY PYTHON’S LIFE OF BRIAN

       Öncelikle Monty Python ismini daha önce duymadıysanız ben size kısa bir özet geçeyim. Monty Python 70’lerde ve 80’lerin başında dönemin en iyi kara mizahını yapan bir ingiliz komedi grubudur. Çok guzel ve çok da tehlikeli mizah yapmislardır. Dönemin etliye sütlüye dokunmayan mizah filmlerine karşın, bunlar yaptıkları işlerle eti sütü birbirine karştırmışlardır diyebiliriz. Birçok dizi ve filme ilham kaynağı olmuşlardır. Yaptıklar işte ne kadar iyi olduklarını şöyle açıklayayım; 2013’te yani 30 yıl aradan sonra tekrar bir araya gelen bu grubun ilk gösterim biletleri 45 saniyede tükenmiştir. Daha detaylı bilgi isteyenler internet üzerinden araştırabilirler. Benim asıl değiniceğim konu, bu grubun yaptığı, benim de favori absürd komedi filmlerimden olan “Life of Brian” filminden bahsedeceğim. Fırsat bulursam diğer filmler için de birer yazı yazarım.

       Filme gelecek olursak; filmin açılış müziği sanki önemli bir hikaye anlatılacakmış gibi başlar, ama emin olun anlatılmayacaktır. Zaten ilk sahneden sizi o absürdlüğün içine çekiyor ve filmin sonuna kadar da tutuyor sizi orda. Film aslında Brian isimli bir adamın İsa sanılmasıyla gelişen olayları anlatılıyor. Tabi yaptığı sadece din hicvi olmuyor. Emperyalizmden sosyalizme, sol örgütlenmeden feminizme kadar birçok kavramı acımasız bir şekilde eleştiriyor. Bunu da filme o kadar güzel ve akıcı yediriyor ki bazı yerlerde doğrularınızdan ve savunduğunuz fikirlerden şüphe duyuyorsunuz.

      Film gösterime girdiğinde birçok ülkede yasaklanmıştır. Bunların içinde çok özgürlükçü avrupa ülkeleri de vardır. Dediğim gibi bunlar etliye sütlüye dokunmakla kalmayıp birbirine karıştırıyorlar. Ama sonraki yıllarda hakettiği değeri görmüş ve kült filmler arasında yerini almıştır. Paul Verhoeven’a göre bugüne kadar İsa’yı anlatan en iyi filmdir.

     Uzun lafın kısası; spoiler vermeyeceğim ama filmde kahkaha atacağınız çok sahne var. Bir de benden size tavsiye geç saatte, özellikle birileri o saatte yatıyorsa izlemeyin. Yoksa sırf güldüğünüz için küfür yiyebilirsiniz bu da hoş bir şey değil :) İyi seyirler :)

İşte O Film

Yazar

Norman Bates (@nerares)

"Kolektif hüzün yoktur, bütün hüzünler bireyseldir." Ex Drummer, 2007

YORUMLAR

 1. Arzu (@arzu)

  Çok merak ettim filmi , sabah sabah açasım geldi !

  3
  • Norman Bates (@nerares)

   @arzu İzlediyseniz ben de yorumlarınızı merak ettim.

  • Arzu (@arzu)

   @nerares yarım bıraktığım labirent’i bitirdim bugün..ağır geldi, sonrasında fişi çektim. İzler izlemez yazacağım , sıradaki filmim o.

   1
  • Arzu (@arzu)

   @nerares gülmekten ne yazacağımı bilemedim , şahaneydi :)) İnsanın tüm ahmaklığını, siyasetin lavukluklarını, eninde sonunda soyumuzu tüketecek zekasızlıkta oluşumuzu çok eğlenceli bir dille sunmuş film. Teşekkürler :)

   2
 2. Serenay (@serenay)

  Bayılırım bu filme. Anımsatmanız şahane oldu.

  3
 3. Mel-ankolik (@mel-ankolik)

  Oldukça ilgimi çekti, listeme aldım, teşekkürler @nerares..

  3
  • Norman Bates (@nerares)

   @mel-ankolik İyi seyirler

   1
 4. Hazal (@hazal)

  gülmekten karnıma sancılar düşüren film, kara mizahın zirvesindekilerden.. senaryosu çok zekice yazılmış.

  3