BOYHOOD: 12 Yıllık Bir film

     Öncelikle şunu belirtmek isterimki film oldukça durağan ve çoğunlukla diyalog üzerine kuruludur. Amerikan bağımsız sinemasının sevilen yönetmeni Richard Linklater tarafından 12 yılda çekilip 2014 yılında vizyona girmiştir. Başta BAFTA ve Golden Globe ödülleri olmak üzere katıldığı birçok festivalden sayısız ödül almıştır. Hatta popüler kültür sinemasının ödüllerini veren Akademi bile buna kayıtsız kalamayıp En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Patricia Arquette) Oscarını vermiştir.

     Filmin ismi her ne kadar “Boyhood” olsa da, konu olarak parçalanmış bir aileyi beyaz perdeye aktarıyor. Kahramanımızın adı Mason, 5 yaşındaki bir çocuk, filmi onun perspektifinden izliyoruz. Aslında 5 yaşından 18 yaşına kadar bir çocuğun yazdığı günlüğü okumak gibi. En azından ben öyle hissettim. Ama eminim benim gibi hisseden başkaları da olmuştur. Çünkü Linklater eşsiz bir sinema deneyimi ile karakterlerin reel zamanlı değişimlerini kullanarak filmi çekmiş. Bunu da 12 yıllık süreçte her yıl oyuncuları toplayıp gerekli olan sahneleri çekerek yapmış. Filmin süresi 2 saat 40 dakikadır. Bu bahane ile izlememek; 12 yıllık bir sabırla bu filmi çeken yönetmene karşı bir nankörlük adleder diye düşünüyorum. Spoiler vermeyeceğim. Aslında spoilerlık bir noktası da olduğunu sanmıyorum. Düz bir film, sıradan bir hayat. Bu tarz filmleri seviyorsanız kaçırmayın derim.

     Son olarak filmin başında 5 yaşında olan çocuğu filmin sonunda 18 yaşındaki haliyle izlettirdiği için Richard Linklater’a teşekkürler.                                                                            İyi Seyirler…

İşte O Film

 • Çocukluk

  Çocukluk

  Aynı oyuncularla 12 yıllık bir sürede çekilen Çocukluk, büyümeyi konu alan benzersiz ve çığır açan bir film deneyimi. Ethan Hawke ve Patricia Arquette, ekranda gözümüzün önünde büyüyüşüne tanıklık ettiğimiz Mason’ın (Ellar Coltrane) anne ve babasını canlandırıyor. Detaylar

Yazar

Norman Bates (@nerares)

"Kolektif hüzün yoktur, bütün hüzünler bireyseldir." Ex Drummer, 2007

YORUMLAR

 1. aysesel (@aysesel)

  Bu emege saygi duymamak, ozgunlugune sapka cikarmamak olmaz diye dusunmustum ben de. Yonetmenin filmlerindeki dogalligi da beni cok etkiliyor, roman okur gibi izlemistim.

  5
 2. Arzu (@arzu)

  diyalog filmi severim, ertelediklerim arasındaydı.

  2
 3. Mehmet Sahin (@memzy)

  beni bu yaşıma kadar aglatabilen tek film.

  4