Amerika’nın değil insanlığın ayıbını izlemek isterseniz diye ”SELMA” diye bir film var!

Kalbi sevgi dolu, çıkmaz sokakları ışığa yürüten bir zamanlar uyuşturucu satıcısıyken kocaman bir şirkette yöneticiliğe yükselen arkadaşım Delonte’ye adıyorum bu yazıyı..

Kendi tarihime, kurtuluş mücadelemize, özgürlüklerimiz için ödediğimiz bütün canlara saygı duyuyorum. Lider olmayı en mükemmelinden öğrenmiş bir vatanın çocuğu olarak okyanusun diğer tarafında olan bitenlere de aynı hassasiyetle yaklaşıyorum.

Bir süre okyanusun diğer tarafında yaşama şansım oldu ve size temin ederim ki komşularım, patronlarım ve sevdiğim tüm insanların başında Amerikalıların dediği gibi ”negro” lar vardı.

Amerikan tarihine az buçuk ilgim var. Dünyanın en büyük ekonomisinin günahları nelerdir öğrenmek istiyorum. Irkçılık sadece Amerika’nın değil tüm insanlığın günahıdır bana göre.

İnananlar için yaratıcımızın, inanmayanlar için sadece seleksiyondan bu dünyaya gelen, ten renkleri yüzünden itilip kakılan, aynı tuvalete bile işememeleri için işaret konan, ellerine dokununca ellerini yıkayan tüm beyazların zülmuna uğramış tüm insanların seslerin nasıl duyurduklarını izlemek isterseniz bu filme 2 saatinizi ayırın.

Bu arada film Brad Pitt’in yapım şirketi olan ”plan b” tarafından yapılmış. 12 years a slave filminden sonra ayrımcılığa karşı bir fikri olduğunu kanıtladı canım Brad Pitt.

Dr. Martin Luther King, insan tarihi boyunca nefesini ayrımcılığa uğrayan her insan için harcamış, sonsuz taciz ve şiddetle yıldırılmaya çalışılmış bir halk lideridir.

Film siyahi bireylerin oy hakkını kazanmak için ne tür yollardan geçtiklerini anlatıyor. Her dışlanma, her hakaret ve şiddet sahnesinde biraz sizi sorgulamaya yönlendiriyor. Sonlara doğru bu hikayenin kurgu olmadığı ve tamamen gerçekleri yansıttığını ıspatlarcasına gerçek görüntülere yer veriyor. İşte tam o anda sadece ana rahmine doğan basit bir insanoğlu olarak tarihten, yaşamadığımız sonradan öğrendiğimiz günlerden dolayı utança bulanıyoruz.

Elbetteki bu filmin finansörleri, emeği geçen herkes bir nevi tarihine vefa borcu ödüyor. Zencilerin atalarının ne günlerden geçtiğini ve nasıl devam ettiklerini gördükçe bildiğimiz rap şarkıcılarının abartılı ve nefret dolu söylemlerine bir tık daha hak veriyor ve belki onları hoş görüyoruz.

Bu filmi sadece izleyin ve düşünün. İnsanlığın en büyük günahı bu mudur, değil midir?

 

İşte O Film

 • Özgürlük Yürüyüşü

  Özgürlük Yürüyüşü

  Özgürlük Yürüyüşü (Selma), Martin Luther King Jr.’ın önderliğinde 1965 senesinde yaşanan özgürlük yürüyüşünü anlatıyor. 1965 yılında Alabama’nın Selma kentinden eyalet başkentine giden 87 kilometrelik yolda, tarihe geçen üç protesto yürüyüşü yapıldı. Martin Luther King öncülüğündeki bu yürüyüşler kamuoyunu ateşledi ve A.B.D. Başkanı Johnson’un Oy Hakkı Kanunu’nu çıkarmasını sağladı. Detaylar

Yazar

Tuğçe Çotuk (@tugce-cotuk)

YORUMLAR

 1. metover (@metover)

  @tugce-cotuk Bu provokatif cümleleri okurken şunu düşündüm:”Sen kimsin yahu?”(Bir romandan, filmden firar etmiş karakterler gibisin aslında) But …”I have a dream”

  1
  • Tuğçe Çotuk (@tugce-cotuk)

   @metover valla anlamadı ben :)

   1
 2. metover (@metover)

  @tugce-cotuk Son kısmı: MLK’in sloganlaşmış cümlesi “I have a dream” İlk kısmı: Delonte diye bir arkadaşım olmadığı ve okyanus ötesinden, negrolardan bahsedemeyeceğim için, ne kadar sıradan olduğum:-)

  2
  • Tuğçe Çotuk (@tugce-cotuk)

   @metover Estağfrullah yahu.. Hayat işte bi yerden insanın karşısına çıkıyo insanlar..

   1