Ha Cyrano, ha Gerard Depardieu

Başlıktan da anlaşılacağı üzere bu yazımın kahramanı Gerard Depardieu.

Benim en sevdiğim oyuncuların başında gelen bu adamı ilk olarak Keçi (LaChevre) filmi ile tanıdım. Fransız sinemasına yabancı olanlar ya da soğuk bakanlar için bence tam bir “önyargı kırıcı”bir film.1981 yapımı.Gerard abimiz toy mu toy. Oyunculuk anlamında çok süper başarılar gösteriyor diyemem ancak onun genel “asabi” yapısına oldukça uygun bir rol ve bu anlamda cuk oturmuş. Öncelikle filmi şiddetle tavsiye edeyim ve ekleyeyim: bu filmin “Pure Luck” ismiyle çevrilmiş bir de Amerikan versiyonu bulunmakta.La Chevre

İkinci olarak belki de çoğumuzun kendisini tanımaya başlamasına vesile olan Yeşil Kart (Green Card) filmi var. Bu film Gerard Depardieu’nun Amerikan sinemasında parlamasına da neden olan film.Bu filmde aşk var,romantizm var,komedi unsurları da gayet yerinde. Başrolü Andie Macdowell ile paylaşıyor.Ve yine izlemeyenler için hararetle tavsiye edeceğim filmlerinden biri.green card

Benim için üçüncü ve en önemli filmi Cyrano De Bergerac. Cyrano’yu okuyanlarınız bilir. Cyrano dik kafalı,açık sözlü,asabi,adil,kahraman ve aşk dolu bir şovalyedir. Bugüne kadar Cyranoyu beyaz perdede canlandıran bir çok iyi oyuncu da oldu. Bunların en başında Errol Flynn gelir ki kendisinin sıkı hayranlarındanımdır ancak hem kitaptaki kahramana olan aşkım hem de Gerard Depardieu’ya olan özel hayranlığım bir araya geldiğinde 1990 yapımı bu film benim hayalimdeki Cyrano’yu sinemaya taşımıştır.

Bu arada bu adama şovalyeliğin ne kadar yakıştığını ispatlayan başka bir filmi de es geçmeyeyim.Demir Maskeli Adam (The Man In The Iron Mask)’ı da öneririm. Cyrano Tirat

Depardieu’nun  geri planda kaldığını düşündüğüm ve gülme garantili bir filmi var o da “Dost Musun Düşman Mı” (Tais Toi).Bu filmde Jean Reno ile başrolü paylaşıyor.2003 Fransa yapımı olan bu film hapishanede başlayıp olmadık yerlere giden komedi-macera türünde şahane bir film.Tais Toi

Son olarak bahsetmek istediğim filmi ise “RRRrrrr!!!”. Evet yanlış okumadınız :) İşte bu filmi anlatmam imkansıza yakın arkadaşlar. Anlatılmaz yaşanır cinsten 2004 yapımı bu “farklı” filmi de izlemenizi önererek bitiriyorum yazımı. RRRrrrr!!!

44 yıllık sinema yaşamı olan bu adamı 4 film ile özetlememe elbette imkan yok.Malum kelimeler de sınırlı :) Kendi sınırlarım ve beğenilerim dahilinde size kısaca önerdiğim bu filmleri umarım sizler de beğenirsiniz.

Sevgiler :)

Yazar

Daphne (@daphne)

İlk izlediği film E.T olan bir çocuk, o günden beri uzaylıların onu almasını bekliyor.

YORUMLAR

 1. Arzu (@arzu)

  Fransız sinemasını seviyorum ve Depardieu’yu da.. Ama filmlerini listeleyemezdim , tekrar göz atmak için iyi fikir oldu.

  3
 2. metover (@metover)

  Penceredeki Kadın,Son Metro, Saganne Kalesi, Dünyanın Tüm Sabahları, Germinal…

  4
 3. Oya (@oya)

  Green Card :)

  2
 4. aysesel (@aysesel)

  Dost musun Dusman mi filmine cok gulmustum. Tarih oncesi ile ilgili olan da Fransiz komedisinin guzelligiydi. Izlemediklerime bakmaliyim.

  3
 5. ironiKarga (@ironikarga)

  ‘Germinal’ nasıl ki Emile Zola’nın en iyi eseri ve Fransız edebiyatının en iyi romanlarından biri olarak gösteriliyorsa, Gerard Depardieu’ da ‘Germinal’ filmindeki yorumu ona olan hayranlığımı, gönlümdeki yerini perçinlemiştir.

  1
 6. İnci (@inci-ozturk)

  Cyrano De Bergerac favorim.. Seviyorum ben de Depardieu’ u..

  2