BEYİN YAKAN FİLMLER- 3

Biz öğlen sanırken

aslında gün bitti.

Hiç bir şey  hiç bir şeyken,

düş bitti..

Leox Carax’ın yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği Holy Motors / Kutsal Motorlar filmini izlemiş miydiniz? 2012 Fransız- Alman yapımı. Bu kez size rahatsızlık vermeyecek ve sevme olasılığınızın yüksek olduğu bir ‘beyin yakan’ seçtim.

Baştan sona farklı bir senaryo. Başroldeki Denis Lavant  muazzam başarılı ve film gayet normal başlangıçlı; sıradan herhangi bir sabah, ve arabada randevularını inceleyen bir iş adamı.. Sonra film kopuyor, sizi de peşinden koşturuyor.. ilk yarıda neler olup bittiğini çözemiyorsunuz ama tahminleriniz yavaş yavaş şekilleniyor. Başladıktan sonra filmi yarım bırakamayacağınızı da iddia edebilirim.

Film çok etkileyici yorumlar aldığı kadar, çok sert eleştirilere de maruz kalmış.. Bence çizgi romanımsı ve çok yaratıcı. Anlam karmaşası yaşatsa da mahiyetinin anlaşılması o kadar da zor değil, şayet herşeyi yanlış anlamadıysam :))

Holy Motors, insan evladına yapılmış çok büyük bir eleştiri ! İzledikten sonra değişmeyi umuyor muyuz? cık , yok öyle bir uyanış.

Afişlerinden birisi konuyu biraz açık ediyordu, fotoğraf olarak hususi onu kullanmadım. Spoiler vermemek için de kendimi zor tutuyorum. Bu yazının orjinalinde herşeyi ulu orta yazmıştım, ama buraya kopyalarken nerdeyse yazı kalmayacak kadar kırptım, bu sitede asla sürpriz bozan olmayacağım!

 

filmin keyifli müziğini buraya bırakıp kaçıyorum :)

https://m.youtube.com/watch?v=i5bChspXYt0

 

İşte O Film

Yazar

Kemik kadın (@kemikkadin)

Toplumsal dönüşüm (iyiye devrim) istiyorsak başlangıcı tartışacak güçte olmalıyız; herşey kadının gerçekliğinden uzaklaşmasıyla başladı..

YORUMLAR

 1. ironiKarga (@ironikarga)

  Müthiş! Sormadan edemedim: İçimden geçenleri mi takip ediyorsun? Bu kadar olur! Ama kıskanmadım bilakis çok mutlu oluyorum, süpersin devam! Gebertmişti bu sahne beni ..

  2
  • Kemik kadın (@kemikkadin)

   @ironikarga ha ha :)) insan,filmleri karşılık bulunca ne biçim mutlu oluyormuş :) sanırım uzun süredir filmler konusunda tekil şahıs kalmaktan bu duyguyu unutmuşum :) ve kesinlikle bu sahne akla ziyan,adam muhteşem oynuyor,bir hayat oluyor mu sana 9 hayat

   2
  • Kemik kadın (@kemikkadin)

   @ironikarga çarşıdan aldım bir tane eve geldim bin tane !

 2. İnci (@inci-ozturk)

  Merak ettim..:) İzleyeceğim..

  1
  • Kemik kadın (@kemikkadin)

   @inci-ozturk bunu kesin seversin :)) o limuzinlerin ne anlama geldiğini çözdüğümdeki mutluluğu anlatamam :) çok zekice, kesinlikle çok zekice metaforlar.

   1
 3. metover (@metover)

  Köprü Üstü Aşıkları izlemiştim ve o günden beri “Geri zekalı Alex ” deme eğilimindeyim. Pola X etkileyiciydi.

  1
  • Kemik kadın (@kemikkadin)

   @metover bunu mutlaka izlemelisin , diğer beyin yakanlarda ısrarcı olamam ama bunda tereddütsüzüm.

   1
 4. metover (@metover)

  @kemikkadin mutlaka izlerim bunu!

  1
 5. metover (@metover)

  Film Leos Carax’la başlıyor, ormanı çağrıştıran duvardan geçtiğinde , bu freudyen metaforla, onun bilinç altına yolculuğa başladığımızı düşünebiliriz. Bilinç altı karmaşık, şifreler, kodlar, sembollerle doludur; buyrun Leos bilinç-altı yolculuğuna:-)

  4
 6. metover (@metover)

  @kemikkadin Film hakkında konuşmak isterdim ya da keşiflerimizi, ne anladığımızı kıyaslamak. Bilemiyorum, kendimi sınamaya mı çalışıyorum yoksa gerizekalı olmadığıma inandırmaya mı:-)

 7. Arzu (@arzu)

  Çok etkileyici bir filmdi.