VICTORIA : Tek Kız, Tek Şehir, Tek Gece, Tek Plan

      Vizeler bitti. Film listem ile sevişeceğim gecelere gitmeden önce size de farklı bir sinema deneyimi yaşayacağınız bir film önereyim dedim. Tek kız, tek şehir, tek gece, tek plan sloganı ile karşımıza çıkıp, yönetmenin “Bu bir banka soygunu filmi değil, bu bir banka soygunu.” dediği bir film. VICTORIA.

       Bazı filmlerde bazı sahnelerin tek planda çekilmesinin bize ne kadar zevk verdiğini düşünün, bizi filmin içine ne kadar kolay çektiğini düşünün. Şimdi bunu bütün bir film için düşünün. Tek plan bir film. 140 dakikalık bir tek plan. İşte Victoria’yı bir üst noktaya taşıyan  ve diğerlerinden ayıran en önemli özellik budur. Yönetmen Sebastian Shipper Madridli turist Victoria gibi bizi de Berlin sokaklarında gezdiriyor. Victoria önde biz arkada bizim de arkamızda kamera ve Berlin sokakları önümüzde…

       Berlin Film Festivalinden Gümüş Ayı dahil toplam 3 ödülle dönen Victoria; bu benzeri görülmemiş teknik başarı ile eminim aylar yıllar konuşulacaktır.

İyi Seyirler.

İşte O Film

 • Victoria

  Victoria

  Bir partiden çıkan Victoria, tanıştığı dost canlısı adamlarla şehir merkezine gitmeye karar verir. Çılgın geceleri Berlin'de bir banka soygunu ile devam eder. Detaylar

Yazar

Norman Bates (@nerares)

"Kolektif hüzün yoktur, bütün hüzünler bireyseldir." Ex Drummer, 2007

YORUMLAR

 1. Oya (@oya)

  Listemdeydi bu film çok uzun zamandır ama hep erteleniyordu. Halbuki çekim tekniğini çok merak ediyorum, Berlin’e bayılıyorum ve konu da ilginç. Tamam, bu yazı sonrası artık ertelemek yok!

  2
 2. Oya (@oya)

  Ben de benim 3 aylık Berlin turistliğim maceralıydı diyordum. Bütün geceyi Victoria ve yeni arkadaşlarımızla geçirdim çekim tekniği, tanıdık sokaklar ve hiç dahil olamadığım Almanca konuşmalar sayesinde. Asansör sahnesi müthişti, ben sanki oradaydım.

  1
 3. Melis (@melis)

  Filmi merak etmiştim ama festivalde izlemiş iki arkadaşım sıkıldıklarını söylemişlerdi, onlara inanıp izlemedim bir süre. O arkadaşlarla bir daha film seçmiycem galiba.

  2
  • Norman Bates (@nerares)

   @melis Sıkılmalarına şaşırdım. Bu filmi bekleyenlerin çoğu beklentilerinin üstünde bir tatminle salondan ayrıldılar.

 4. Arzu (@arzu)

  arkadaşlarının başarılarını kıskandığını farkedip, bu ruh halini yakışıksız bulduğu için konservatuardan ayrılan victoria, bir gecede ne travma yaşadı…değişik bir film.

  1