Filmlerle Politika

Ufkumuzu genişleten, gözlerimizi açan filmler… Dünyadaki gelişmelere hayretle bakarken, bu kez (eğer öyle bir şey mümkünse) politikayı anlayabilmek için uzun bir film listesi hazırlıyorum. Sitede ilgi görmüş, hakkında yazılmış, çizilmiş filmleri dahil etmemeye çalıştım ki hepimiz için yeni keşiflere fırsat olsun. Listemizde değişik politik mesajları olan savaş, polisiye, komedi ve psikolojik dram türlerinde filmler var.

seven-days-in-may

Mr. Smith Goes to Washington: 1939 yapımı, gösterimi zaman zaman çeşitli ülkelerde yasaklanmış, pek çok insanı politikaya atılmak için yüreklendiren bir film. 1942 yılında Alman istilası altındaki Fransa’da Amerikan filmlerinin gösterimleri yasaklanınca, bir çok sinema yasaktan önce bir tek bu filmi gösterebildikleri kadar göstermiş.

The Lives of Others: Düşük bütçesine rağmen hem oyuncu hem malzeme sağlayıcıların özverileriyle gerçekleştirilmiş bir proje. Almancamız yetseydi de detayları kaçırmasaydık dedirtiyor. Filmi beğenenlerin hemen araştırma yapıp hakkında bir şeyler okumak isteyeceklerini düşünüyorum.

baskalarının-hayatı

Good Night and Good Luck: Bombalarla geçen bir günün sonunda umutla söylenen sözler: İyi Geceler ve İyi Şanslar! George Clooney’nin çektiği en sevdiğim filmi. Gazetecilerin politikadaki gerçek gücünü görmek isteyenler için cesaret veren bir hikaye.

Dirty Harry: 1971 yapımı bir katil-dedektif hikayesi. Tuzağa düşürülmek, anlaşma yapmak, bir sonraki hamleyi planlamak politikada yeri olan, geliştirilmesi gereken teknikler.

Frost Nixon: Richard Nixon’ın başkanlığına mal olan Watergate skandalı sonrasında verdiği tek röportajın hikayesini anlatan filmde, ezeli bir hesaplaşma da görülebilir, kendini aklama ve yıldızlaştırma çabaları da.

Norma Rae: 1979 yapımı bu film, kadınların örgütlenmedeki gerçek ve güçlü rolünü ilham veren bir tonda yansıtabiliyor.

norma-rae

Do the Right Thing: 1989 yapımı, ırkçılığın patlamaya hazır bir bomba gibi gündelik yaşamın parçası olduğunu gösteren, Obama çiftinin birlikte izlediği ilk film.

Seven Days in May: Günümüzde bile geçerliliği olabilecek 1964 yapımı bu film, senato ve başkanın bambaşka düşünmesi üzerine kurulu. Popülarite olmadan politika olmuyor.

Thank you for Smoking: Politikaya bulaşmış birinin vicdan muhasebesi yapmasını görmek insanı bir başka keyiflendiriyor ama gerçek hayatta yeri var mı emin değilim.

sigara-ictiginiz-icin-tesekkurler

All Quiet on the Western Front: 1930 yapımı bu savaş filmini, toplumlarda özellikle gençlerde doğru ve yanlış kavramlarının nasıl yok edilebileceğini örneklediği için ekliyorum.

The Hurt Locker: Kadın bir yönetmenin gözüyle Irak’taki Amerikan askerlerinin kendi içlerinde geliştirdikleri savaş yöntemlerinin hikayesi.

Team America: World Police: veeee geldik listenin en geyik yapımına. Orta Doğu, Amerikan ajanları, terör, popüler kültür, Kuzey Kore, aşk hepsi karman çorman edilip çok eğlenceli bir film çıkarılmış. Referansları yakalayabilenler için yıllarca geyiği yapılabilecek kadar malzemesi bol bir film.

team-america-world-police

In the Loop: Kara komedi örneği filmde Amerikan ve İngiliz politikacılarının içine düştükleri absürt bir savaş tehlikesi canlandırılıyor. Filmi beğenenler için aynı İngiliz kadronun dizisini de tavsiye edeceğim.

İyi seyirler!

Yazar

Serenay (@serenay)

girl power!

YORUMLAR

 1. Kemik kadın (@kemikkadin)

  huh ! bu dünyanın tamamen dışında kalmışım :/ peyder pey izleyeceğim , teşekkürler !

  4
 2. Ali Öz (@ali-oz)

  süper:)

  1
 3. metover (@metover)

  Etkileyici filmler!

  1