BEYİN YAKAN FİLMLER- 4

”WE’VE MET BEFORE HAVEN’T WE?”

David Lynch’in sanırım en karmaşık filmidir Lost Highway (Kayıp Otoban) (1997 yapımı). New york times bu filmi : ”Lynch’in blue velvet’ten bu yana en iyi yapıtı.” olarak duyurmuş.

İlk izlediğimde hiçbirşey anlamayınca hırslanmış, başa sarıp kesintili olarak tüm vurucu sahneleri tekrar izleyerek çözmeye çalışmıştım. Birşeyleri anlar gibi olmuş, ama bütüne çeviremediğim için nihayete erdirememiştim. Çok ara vermeden 2. kez izlemiş, sonra bir kez de yapılmış yorumlardan kopya çekerek 3. kez izlemiştim.

Filmin garip bir cazibesi var, bulmaca çözmek gibi hissettirdiği için de çözmeden pes ettirmiyor, ama itiraf ediyorum hala bütünlüğünü tam bir anlama oturtabilmiş değilim. Çünkü birden fazla anlam getirebildiğim şeyler var ve hangisi kastedilmiş olabilir sorularının içinden çıkamadım.

Yani bu biraz acımasız bir beyin yakan. Hepimiz filmden anladığımız şeyleri ortaya koysak, aynı denklemin kaç farklı cevabına ulaşırız, ama gerçek cevap bir tanedir diyipte bir diğerinin yanlışlığını da ispat edemeyiz.

Karısı tarafından aldatıldığını düşünen caz müzisyeni Fred’in paranoyalarıyla başlıyor hikaye, sonra bir anda başka bir karakterle başka hikayeye atlıyor, ve sonunda da aynı noktaya-hikayenin başladığı yere gelip sonlanıyor herşey. Bu helezonun içindeki ortaklıkları çözümlemeniz hedefleniyor. Kim kimdir, ne nedir ..

Ben ipin ucunu kaçırdım , film 4. seyir için beklemede..

”-Everything is possible but nothing is real.”

David Lynch.

İşte O Film

  • Kayıp Otoban

    Kayıp Otoban

    Caz müzisyeni Fred karısını öldürdüğü iddiasıyla tutuklanır. Hapisteki hayatı, gerçeküstü bir düzlemde bambaşka olaylara bağlanır. Detaylar

Yazar

Kemik kadın (@kemikkadin)

Toplumsal dönüşüm (iyiye devrim) istiyorsak başlangıcı tartışacak güçte olmalıyız; herşey kadının gerçekliğinden uzaklaşmasıyla başladı..

YORUMLAR

  1. metover (@metover)

    Yeterince anlamak için bir kez daha izlemek istediğim film.

    1