Arabistanlı Lawrence

İyi film fikirleri değiştirir, önyargıları yıkar ve dünyayı düşündürür.. Kötü bir adamı iyi, bir şapşalı kahraman gibi de gösterebilir.. Bu yönetmenin ve oyuncuların en çok da senaryonun başarısıyla ilgili olsa da biraz da inanca, gidilen yola ve vicdana bağlıdır..
Bunlar sinema için genel düşüncem, bu filme dair değil..

Arabistanlı Lawrence 3.5 saat süren bir film.. Hem sade hem çekici bir anlatıma sahip.. Lawrence gerçekte bu kadar merhametli miydi bilmiyorum ama filmdeki hümanistliği beni etkiledi.. Onun abartılı ya da hoş olmayan dahil, karakterinin bütün yönleri yansıtılmış gibiydi.. Bu da gerçekliğe inanışı arttırıyor.. Filmin Türkleri sürekli kötüleyen ama öte yandan başarılarını da anlatan dili izleyiciyi bağlıyor perdeye ve yorum yapmaya neden oluyor.. Yani ‘Gücümüz ve başarılarımız yüzünden nefretle anılıyoruz fakat bu objektif yapılıyor..’ hissi uyandırıyor..

Her ne kadar sarışın-mavi gözlü, beyaz tenli bir adamın ırkının tam tersi özelliklere sahip bir toplumun içine girmesi garip görünse de o toplum tarafından sadece işbirliği için değil, epeyce sevilmesinin de bir sebebi olduğunu düşünüyorum.. Ülkesinin çıkarlarına hizmet ettiği bir gerçek.. Yoksa yarı abartılı da olsa bir kahraman olarak anılmazdı.. Sadece az ya da çok gerçekleri yansıttığına inandıran filmin etkisiyle ‘Lawrence özel bir insandır..’ diyebilirim..

İşte O Film

 • Arabistanlı Lawrence

  Arabistanlı Lawrence

  I. Dünya Savaşı sırasında bir çok grubu biraraya getirerek Arap İsyanı'nın başlamasında önemli bir rol oynayan İngiliz Thomas Edward Lawrence'in Arabistan'daki görev sürecinde yasananları izliyoruz. Detaylar

Yazar

İnci (@inci-ozturk)

Sinema aşktır.🎬 Eskisi kadar ilgilenemesem de, Cinerama Film Günlüğü adlı bir sayfam var. Sinema yazarlığı dersleri aldım.

YORUMLAR

 1. İnci (@inci-ozturk)

  Tablet kullanıcısı olmam sebebiyle siteye fotoğraf ve video yüklemekte zorlanıyorum.. Fotoğraf yüklememin, yazmaktan daha uzun aldığını söyleyebilirim..

  2
  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk fotoğrafın ebadı yüzünden olabilir mi? ben o hataya düşüyorum arada :) yazıya video eklemek için üstteki tercihlerde “link ekleme” işareti var, güncelleme yaparak bi kurcala istersen. Hala sorun varsa editörler sesimizi duyacaktır :)

   2
  • İnci (@inci-ozturk)

   Ebadı yüzünden…. Pc’ de olsam istediğim formata getiririm ama tablette bu olmuyor.. Link eklemeyi de denedim.. Keşke bu sitenin uygulaması olsa.. @arzu

   2
  • Kemik kadın (@kemikkadin)

   @inci-ozturk kurcalayarak çözdüm bazı özellikleri , ama haklısın uygulama örneği olsa çok daha hızlı olurdu. bir de fotoğrafı kendi sıkıştırsa keşke. çok şey mi istiyorum :) blog kurmayı başaramamış biri olarak hem de.. :))

   3
  • İnci (@inci-ozturk)

   Çok kurcaladım ama teknoloji yetersiz kalıyor.. :) Ben de istiyorum fotoğrafı kendi sıkıştısın.. Bana fotoğraf arattırmasın..:)) @kemikkadin

   2
 2. Arzu (@arzu)

  Yazı çok dikkat çekici, filmi hiç hatırlamadığımı farkettirdin, tekrar izlemeliyim !

  2
  • İnci (@inci-ozturk)

   Film beni çok düşündürdü..Aslında çok daha fazla şey yazılabilir.. @arzu

   3
  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk eskiden izleyecek film bulamıyordum şimdi tavsiyelerle kaç aylık liste birikti , buna tekrar izlenecekler de eklendi :) heyecan yaptırıyor.

   2
  • İnci (@inci-ozturk)

   Ben de aynı durumdaydım.. Bu site unuttuğum filmleri de hatırlamana neden oldu.. @arzu

   2
 3. Oya (@oya)

  Peter O’Toole ve Omar Sharif muhteşemler. Film, Edward Said’in Orientalism kitabıyla çok iyi gidiyor.

  4
  • İnci (@inci-ozturk)

   Kitap tavsiyesi de almış oldum.:)) Lawrence’ ın ‘Bilgeliğin Yedi Sütunu’ adlı kitabını okumaya karar verdim filmden sonra.. @oya

   2
 4. metover (@metover)

  Önyargılarımızı bir kenara bıraksak bile, emperyalistlerin özgürlük götürme tutkusunun altında yatan asıl sebebi unutmak ne mümkün! Bizi çıldırtmış bu filmi izlememek de olmaz ama.

  2