Enemy (2013)

Psikoloji ve gerilim türünde mükemmel bir yapıt olmuş. Seyretmeye başlamadan önce kasvetli havasından dolayı acaba sıkılır mıyım diye ön yargılarım vardı ama seyretmeye başladıktan sonra tüm ön yargılarımı yıktım. Özellikle müzikleri izleyiciyi koltuğa mıhlıyor ve izleyiciyi gerim gerim geriyor. Gerilim sever bir sinemaseverseniz kesinlikle kaçırmamanızı tavsiye ediyorum. 

— spoiler —

Film bittiğinde muhtemelen seyredenler de ben gibi afallamıştır. Yorumlara ve analizlere bakarak anca çözümleyebildim. Jake Gyllenhaal’ın oynadığı Anthony ve Adam karakterlerini ilk başta ben de çoğu izleyici gibi ikiz kardeş zannettim ama Adam (tarih öğretmeni olan) Anthony’in beyninin bir oyunu, aynı kişiler yani. Gerçekte Anyhony kendini oyunculuk hevesine kaptırmış bir tarih öğretmeni. Hamile olan eşini aldatıyor ve aldattığı kadınlara oyunculuğundan bahsetmeyip tarih öğretmeni olduğunu söylüyor. Filmdeki örümcek olayına gelirsek bence eşine duyduğu sadakatin simgeleştirilmiş hali. Filmin başında örümceği (sadakati) eziyor ve aldatmaya başlıyor. Filmin sonunda da tam “akşama beni bekleme” deyip aldatmaya yeltendiği zaman karısını kocaman bir örümcek olarak görüyor. Bu da sadakati kaybetmeye duyduğu korkunun büyüklüğünü simgeliyor.

— spoiler —

İşte O Film

 • Düşman

  Düşman

  Seyrettiğiniz filmde size ikiziniz kadar benzeyen birisi görseniz ne yaparsınız? Adam, kız arkadaşı Mary ile olan ilişkisini bitirmek üzeredir. İkili bir gece film izlerken Adam, filmde küçük rollerden birinde yer alan bir adamın kendisine benzediğini fark eder. "Kopya"sı ile görüşmek için yanıp tutuşan Adam, hamile karısı Helen ile yaşayan Anthony'nin peşine takılır ve onu, karışık ve tehlikeli bir oyunun içine sürükler. Yalnızca bir tanesinin hayatta kalabileceği kimlikler ve ikilemler üzerine kurulmuş bir psikolojik gerilim. Detaylar

Yazar

Müslümcüyan (@brindaraslan)

En büyük hobim film seyretmek. Bu sitede ise seyrettiğim filmleri yorumluyorum. Bi çeşit dışavurum yani

YORUMLAR

 1. Arzu (@arzu)

  Çok sevdiğim yazar Jose Saramago’nun kitabından uyarlanmış. Okumadım ama filmden çok daha iyi olduğu söyleniyor. Kitapta örümcek yokmuş.

  • Müslümcüyan (@brindaraslan)

   @arzu Maalesef kitaplarla aram pek yok, film seyretmeyi tercih ediyorum. Tavsiyeniz için çok teşekkür ederim.

   1
 2. metover (@metover)

  Jake Gyllenhaal’in fimlerini sorgulamadan, sadece izliyorum. Accidental Love tek hayal kırıklığı.

  2