Bu adamı tanısam çok severdim

Glenn Gould; 20. yüzyılın en ünlü klasik müzik sanatçılarından Kanadalı piyanist. Özellikle Johann Sebastian Bach’ın klavye eserlerini yorumlarken gösterdiği teknik üstünlük ve polifonik müzik yapısını artikule edebilme yeteneğiyle ünlendi.(viki)

O Bach’tan , Fazıl Say ondan etkilendi.

– Öncelikle “halk kesimi” ve “sanatçı kesimi” tabirlerinden haz etmem. Bu tip hiyerarşi iması taşıyan terimlerden. Sanatçı dediğin tamamen anonim olmalı. Ona gizli çalışma imkanı verilmeli. Piyasa taleplerine karşı kayıtsız hatta onlardan habersiz kalabilmeli. Ki o talepler, yeteri sayıda sanatçının göstereceği yeterli kayıtsızlıkla yok olacaktır. Böylelikle sanatçı halka karşı sorumluluk kisvesi altındaki yanlış kanılarından sıyrılacak ve hayran grubu yani “halk” sanatçıyı köleleştirme rolünü üstünden atmış olacak.

+ Ve iki taraf birbirinden soyutlanacak.

– Hayır, iletişim kuracaklar fakat daha işlevsel seviyelerde.

……

…………

 + Onun tutkusu buydu. En çok istediği şey Manitoulin Adası’na gidip, adanın bir kısmını satın alarak bütün istenmeyen hayvanları oraya toplamaktı. 

Çaldığı bir prelud ( ave maria) “dünya sanatından bir örnek” olması gerekçesiyle 1977’de fırlatılan voyager uzay aracındaki altın plağa kaydedilmiş.Plak dünya dışı akıllı yaşam formlarının ya da gelecekteki insanların bulması niyetiyle, dünyadaki hayatın ve kültürlerin çeşitliliğini gösteren seçilmiş sesler ve görüntülerden oluşmaktaymış.

Bu film, Glenn Gould hakkında 32 kısa film..

İşte O Film

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR

  1. metover (@metover)

    Özellikle benim kaçırmamam gerekir!

    1