Donnie Darko (2001)

Bu film için çok özgün bir senaryoya sahip dersem sanırım yanılmam. Seyretmeseniz bile en az bir kere Donnie Darko filminin ismini duymuşsunuzdur, popüler bir yapım.

İzleyiciyi ilk saniyesinden son saniyesine kadar geren bir film. Jake Gyllnhaal in piyasaya kendini “gösterdiği” ilk film diyebiliriz. Oyunculuğunu beğendim. Film çok aksiyonlu geçmiyor o sebepten vurdulu kırdılı baştan sona aksiyon arayanlar, kısacası çerezlik film severlere pek tavsiye etmem. Ama sinemaseverim diyorsanız seyretmeniz gereken filmlerden birisi. 

— spoiler —

Film malum biraz karmaşık. Filmin sonunda noldu şimdi diyip bakakalma ihtimaliniz çok yüksek. Bende olduğu gibi. Kendi analizlerimi şöyle özetlemek isterim. Donnie Darko isimli genc uyuyunca paralel evrene geçiyor. Paralel evrende dışarı çıkmasını söyleyen biri var (korkunçlu tavşan). Filmin neredeyse başından sonuna kadar, Donnie Darko’nun pararlel evrende yaşadıkları anlatılıyor. Filmin başındaki 28 gün olayı ise şöyle. Ne kadar paralel evren olursa olsun, bir çok sapma olacağından dolayı en fazla 28-29 gün sürer. Bu pararlel evrenin sonunda da (28. gündü sanırım) Donnie’nin sevdiği çoğu kişi öldüğünden dolayı, Donnie uykudan uyanıp paralel evrende devam etmek yerine uykusuna devam edip uçağın motorunun düşmesi sonucu ölüyor ve sevdikleri hayatta kalmaya devam ediyor. Gülerek uyumasının sebebi de budur diyebiliriz Kısacası film paralel evrende başlayıp gerçek evrende bitiyor.

— spoiler —

Benim sevdiğim bir film oldu, bu tarz değişik konulara (izafiyet teorisi, paralel evren) ilgi duyan biri olarak sevdim diyebilirim. Extented versiyonu seyretmedim ama seyredenler filmin o versiyonda çok daha anlaşılabilir olduğunu söylüyor. Bu filmin sinemaseverler tarafından kaçırılmaması gerektiğini düşünüyorum. İyi seyirler…

İşte O Film

 • Donnie Darko

  Donnie Darko

  Sorunlu bir gence 'görünen' büyük bir tavşan onu suç işlemeye yönlendirir. Detaylar

Yazar

Müslümcüyan (@brindaraslan)

En büyük hobim film seyretmek. Bu sitede ise seyrettiğim filmleri yorumluyorum. Bi çeşit dışavurum yani

YORUMLAR

 1. Kemik kadın (@kemikkadin)

  beyin yakanlar serime dahildir bu film, çok başarılı !

  3
 2. Mel-ankolik (@mel-ankolik)

  Beynim kül oldu benim de… Kesinlikle izlenmeli diyorum ben de…

  4