Saving Private Ryan (1998)

Tarihi savaş filmleriyle pek aram yoktur, ama bu filmi sevdiğimi rahatlıkla söyleyebilirim. 170 dk. lık bir film olması insanı başta ürkütse de, filmi seyretmeye başlayınca zamanın nasıl akıp gittiğini anlamayacağınızın garantisini veririm. 

Genellikle bu tarz Amerikan tarihi savaş filmlerinde amerikan propagandası yapıldığını düşünürüm o sebeple böyle filmlerden uzak dururum. Ice Cube, Mark Wahlberg ve George Clooney’in baş rollerini paylaştığı Three Kings adlı yapımı bu sebepten ilk sahnesinden sonra kapattım. Ama bu filmde amerikan propagandası yapıp nazileri kötülemek yerine (ki naziler dünyanın en aşağılık varlıklarıdır), filmin konusu olan Er Ryan’ı kurtarmaya odaklanmış. 

Oyunculukları ve filmin akışını çok beğendiğimi söyleyebilirim. Tom Hanks faktörünü de unutmamak gerekir. 

Kısacası bu kült eseri şiddetle tavsiye ediyorum. İyi seyirler dilerim

İşte O Film

 • Er Ryan’ı Kurtarmak

  Er Ryan’ı Kurtarmak

  2. Dünya Savaşı sırasında 8 ABD'li askerden oluşan bir tim, Alman işgali altındaki bir bölgede Ryan isimli bir askeri bulup eve sağ salim döndürme görevi ile yola çıkar. Detaylar

Yazar

Müslümcüyan (@brindaraslan)

En büyük hobim film seyretmek. Bu sitede ise seyrettiğim filmleri yorumluyorum. Bi çeşit dışavurum yani

YORUMLAR

 1. suat oscar (@suat-kaptan)

  @brindaraslan Hacksaw Ridge’i seyrettiniz mi? Savaş sahneleri karşılaştırmasında daha iyi diye duydum da fikrinizi merak ettim.

  • Müslümcüyan (@brindaraslan)

   @suat-kaptan belki 500’ün üzerinde film seyrettim ama o film içlerinde değil maalesef. Ben savaş sahnelerinden ziyade filmdeki senaryo ve oyunculuklar açısından değerlendiriyorum filmleri.

   1