Yeni Game of Thrones: WESTWORLD

     Westworld Michael Crichton‘un 1973’de yazıp yönettiği aynı adlı filmin TV uyarlamasıdır. Dizi, yapay zekalarla oluşturulan vahşi batı temalı bir parkı ve bu parkı yöneten şirketi konu alıyor. 1 Ekim 2016’da  başlayan dizi geçtiğimiz pazar 10. bölümü ile sezon finalini yapmış ve ikinci sezon onayını almıştır.

     Neden mi yeni Game of Thrones? Çünkü Game of Thrones’un iki sezonu kaldı ve HBO bunun yerini doldurmak için ciddi bir şekilde girişimlerde bulunuyordu ve sonunda başardı.

     Peki bu başarıyı getiren etkenler neler? Kendi açımdan sıralamam gerekirse; bir yazılımcı olarak ilk ilgimi çeken şey konunun yapay zeka olması. İkincisi Anthony Hopkins(Ford) ve Ed Harris(Man in Black) gibi oyuncuları kadrosunda barındırması. Çünkü ilk iki bölüm avucunuza anlaşılmaz bir konu ve çok sayıda soru işareti bırakılıyor. Bunun sonucunda diziyi bırakma tehlikesi yaşıyorsunuz ama her hafta Anthony Hopkins’i izleme lüksünü kolay kolay bulamayacağınız için devam ediyorsunuz. Tabi bunun doğru bir karar olduğunu ilerleyen bölümlerde anlıyorsunuz. Bütün sorularınız cevaplanıyor. Ama sizi A noktasından B noktasına düz bir çizgi üzerinden değilde bir labirentin(The Maze) içine sokarak ulaştırıyor. Bunu sağlayan da işin arkasında Jonathan Nolan, Lisa Joy ve Lost teorisyenlerinin kara listesindeki J.J. Abrams‘ın bulunması diyebiliriz. Yeni Game of Thrones olmasını sağlayacak en büyük etken de budur. Bu kadronun zekice koyduğu twistler ve bunlar üzerinden onlarca teori üreten teoriden teori üreten izleyici kitlesi.

     Bir başka etken ise dizinin bütçesi; dörtte biri ilk bölüm için kullanılan 100 milyon dolardan fazla bir ilk sezon bütçesi. Bu da işe verilen ve verilecek olan önemi gösteriyor.

     Dizinin ikinci sezonu 2018’de geliyor. Bu kadar geç gelmesinin sebebini Jonathan Nolan, dizinin büyük bir titizlik gerektirdiğini ve beyaz perdedeki projelerinin de yapılması gerektiğini söyleyerek açıklıyor. 

     Eğer hala izlemediyseniz izleyin izlettirin.

İşte O Dizi

  • Westworld

    Westworld

    Michael Crichton'ın 1973 yılında aynı isimle çektiği filmden esinlenilerek hazırlanan tv serisinde olaylar yapay zeka ürünleriyle dolu bir gelecek temalı parkta geçiyor. Detaylar

Yazar

Norman Bates (@nerares)

"Kolektif hüzün yoktur, bütün hüzünler bireyseldir." Ex Drummer, 2007

YORUMLAR