The Pianist (2002)

Holokost (Yahudi soykırımı) filmlerinden çok etkilenirim, genelini de beğeniyorum (Bkz: Schindler’s List, Life is Beautiful). Bu filmden de çok etkilendim.

Almanya’nın Polonya’yı işgalinden sonra Polonya’da yaşayan Yahudi bir piyanistin hayatta kalma çabasını anlatıyor bu film. Başroldeki Adrien Brody’nin oscarlık performansına diyecek yok, zaten bu performansıyla en iyi oyuncu oscarını da aldı. Öyle mükemmel oyunculuk ki seyrederken kendinizi filmin ortasında buluyorsunuz. Filmin başındaki özgüvenli bakımlı haliyle filmin sonundaki halinin karşılaştırması insanın zihninde yer ediyor.

 

— spoiler —

Filmi her ne kadar çok sevdiysem de piyanistin sürekli kaçmasını yediremedim. Kardeşim katıl sende yahudi isyancılara onurunla öl. Bu kadar kıymetli mi canın. Gerçi film biyografi türünde, yani olan neyse onu anlatmışlar yapacak bir şey yok. O yardım eden nazi komutana da üzüldüm biraz. Gerçi en iyi nazi ölü nazidir ama o da gerçek hayatta Rusya’da esir kampının birinde ölmüş.

— spoiler —

Biyografi / Dram tarzındaki bu filmi seveceğinizden hiç şüphem yok. Tüm okurlarıma tavsiye ederim. İyi seyirler…

İşte O Film

  • The Pianist

    The Pianist

    Polonyalı Yahudi bir müzisyenin, II. Dünya Savaşı sırasında Varşova yıkılırken verdiği hayatta kalma mücadelesi anlatılıyor. Detaylar

Yazar

Müslümcüyan (@brindaraslan)

En büyük hobim film seyretmek. Bu sitede ise seyrettiğim filmleri yorumluyorum. Bi çeşit dışavurum yani

YORUMLAR