Once Upon a Time in America (1984)

Normal versiyonu Amerikada vizyona girdiğinde gişede hayal kırıklığı yaratıp, extended versiyonu çıkınca eleştirmenler tarafından tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olarak gösterilen bir filmden bahsedeceğim.

Bu film, seyretmeyi ertelediğim için kendime çok kızdığım filmlerden biri. Extended versiyonu 4 saat sürüyor, hep gözümü korkutmuştu. İlk 10-20 dakikası oldukça durağan geçince bir türlü kalan 3 saat 40-50 dakikaya devam edememiştim. Ama filmi bitirince ne kadar yanlış yaptığımı farkettim. 

Filmin konusu; Bir zamanlar Amerikada çetecilikle uğraşan Robert De Nironun uzun yıllar kaçmasının ardından, kendisinin yerinin bilindiğine dair mektup alındıktan sonra geçmişini araştırmak için bölgeye geri dönmesi, flashbacklerle çocukluktan itibaren suç dünyasında yükselişi ve geçmişini ararken başından geçen olayları anlatan nadide bir yapım.

Öncelikle kasttan bahsetmek istiyorum. Karakterlerin şimdiki halleriyle çocukluklarını canlandıran oyuncular arasında müthiş bir benzerlik var. Çocukluklarını gördüğünüzde direk hangi aktörün hangisi olduğunu anlayabiliyorsunuz. Robert De Niro ve çete arkadaşları hepsi mükemmel oyunculuk sergilemişler…

Flashbacklerle dolu bu filmin senaryosuna vuruldum diyebilirim. Crime/Drama sevenler için mükemmel bir film. Özellikle filmin finali çok vurucu. Filmin akışı gayet iyi, sıkıcı kasvetli görünüyor ama emin olun ilk yarım saatten sonra filmin nasıl aktığını anlamayacaksınız bile. 

Robert De Niro’nun yaşlı halini Fatih Terim’e benzeten bir tek ben değilim sanırım :)

Bu kült eseri tüm takipçilerime şiddetle tavsiye ediyorum. Sağlıcakla kalın iyi seyirler…

İşte O Film

 • Bir Zamanlar Amerika’da

  Bir Zamanlar Amerika’da

  Sergio Leone'nin, planlaması 10 yıl süren ve yeraltı dünyasının 50 yılını anlatan Once Upon a Time in Americası muhteşem bir oyuncu kadrosuna çok zengin çeşitlilikte roller sunuyor. Robert De Niro ve James Woods, ortaklıkları ölüm ve gizemle sonuçlanan, çocuklukları Lower East Side'da geçmiş iki arkadaştır. Filmin diğer oyuncuları Tuesday Weld, Joe Pesci, Jennifer Connelly, Elizabeth McGovern'ın yanı sıra, küçük aktörler ana karakterlerin çocukluklarını oynamaktadır. Detaylar

Yazar

Müslümcüyan (@brindaraslan)

En büyük hobim film seyretmek. Bu sitede ise seyrettiğim filmleri yorumluyorum. Bi çeşit dışavurum yani

YORUMLAR

 1. Daphne (@daphne)

  Mükemmel kurgulanmış,oyuncular itinayla seçilmiş.Zaman/mekan aralığı ile izleyenleri alıp götürecek bir film.2 kere izledim sanırım 3.nün sırası gelmiş. Yazınız için teşekkürler :)

  3
  • Müslümcüyan (@brindaraslan)

   @daphne Rica ederim. plot twist de gayet hoş olmuştu. Ben de seyredebilirim 2. yi aslında

   1