Korkuyu tanımayan kız çocuğu

Persepolis; İran’daki efsanevi antik kent.. dev heykeller ve mitolojik eserlerle doluymuş, devrim sonrası bir çoğunun yüzlerinin parçalandığı söylenir..

Film, özgürlüğü sorgulayan İranlı bir kız çocuğunun hikayesi, otobiyografik bir çizgi roman uyarlaması.. Filmi yöneten Marjane Satrapi aynı zamanda çizgi romanın da yaratıcısı ve bu onun çocukluğu..
Persepolis’in üzerine birşeyler yazmak çok zor, Tarkovsky filmleri için yazı yazabilecek durumda hissetmemek gibi, film o kadar anlam taşıyor ki benim basit kelimelerimle yorumlanmayı haketmiyor.. Bu yüzden izlediğim halde bugüne kadar hakkında yazamamıştım, bugün filmin bir repliğini hatırlayana kadar..

Necropolis’te yaşamak haline dönen şehirler, kadınlık, özgürlük, müzik, aile, yönetim, kutsallık atfedilen yöneticiler, ABBA, Iron Maiden, punk müzik…

Korku tanımayan Marjane’ın hayatını tekrar tekrar tekrar izleme vaktidir..

 

İşte O Film

 • Persepolis

  Persepolis

  Tahran'da ailesi ile birlikte yaşamakta olan küçük Marjane'ın ve ailesinin hayatı Şah rejiminin devrilmesiyle değişir. Aile çareyi Marjane'ı, politik tansiyonun giderek arttığı ülkeden göndermekte bulur. Avusturya'daki bir okula yazılan Marjane önce batı kültürüne uyum sağlamakta daha sonra ise koptuğu doğu kültürüne tekrar alışmakta zorluk çeker. Detaylar

Yazar

Hazal (@hazal)

Aynı şeyleri izliyoruz, farklı şeyler görüyoruz.

YORUMLAR

 1. Kemik kadın (@kemikkadin)

  2007’nin filmi, hiç unutmuyorum çünkü aynı yıl filmekimi’ndeydi.

  2
 2. İnci (@inci-ozturk)

  Hayranlıkla ve yaşamımıza benzer yönlerini fark ettiğim için bir yandan da korkarak izlemiştim.. Bu 5- 6 yıl önceydi.. Şimdi daha fazla benziyor her şey..

  1
  • cantanaydi (@ctanaydi)

   @inci-ozturk Persepolis’teki bu replik günümüzde Türkiye’nin özetidir; “Tüm sokaklara şehitlerin adını verdiler, artık mezarlıkta yürüyormuş gibiydim.”

   3
 3. Hazal (@hazal)

  Bazı toplumlar tarih tekerrür eder sözünü doğrulamak için var.. kurtarılmış bölgelerse az ,ama yok değil.

  1