Y – A – Ş – A – Y – I – N

            Gösterime girdiği 1971’de gişede başarısızlığa uğramış olan film, daha sonra geniş bir hayran kitlesi edinmiş ve kült sinema eserleri arasında yerini almış. Bu kez akış tümüyle tersine işleyerek ; senaryosu kitaplaştırılmış, ve tiyatroya da uyarlanmış.(Senaryonun kitaplaştırılması konusunda tek örnektir diye düşünüyordum, ama benzer durumlar yaşanmış.)

Türkiye’de Kenter tiyatrosunda sahnelenmiş. Ve daha sonra Devlet Tiyatrolarımızda.

ABD’de “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek Kongre Kütüphanesi’nin “Ulusal Film Arşivi”nde muhafaza edilmesine karar verilmiş.

Tüm müzikleri Cat Stevens’a ait ve birisi zaten filmin tüm anlamını sözlerinde taşıyor; If you want to sing out, sing out..

Başrol oyuncular kusursuz..

Film, İngiliz diline iki yeni kavram kazandırmış ;

– Harolding : Mezarlıklara fazlaca takılma.

– Maudism : Gününü gün etme, hayattan alınabilecek maksimum tadı almaya çalışma.

Filmin tekrar çekimleri de yapılmış, ama (onları izlememiş olsam da) bu girişimleri orjinallere hakaret sayıyorum.

Amerikan Film Enstitüsü’nün tüm zamanların en komik 100 Filmi listesinde 45. sırada yer almasına ve kara mizah olarak tanımlanmasına rağmen, ben en fazla tebessümle izleyebildim. Onu kara mizah olarak nitelemek filme ihanet gibi çünkü senaristin gayesinin bu olduğunu hiç sanmıyorum. Kimileri de ‘varoluşçu dram’ olarak niteliyorlar onu. Bu kadar zıt tanımlardan yola çıkarak, film aklınızı kurcalamaya başlamıştır diye umuyorum :)

(Ah Mary Vah Mary’yi izlemedim ama ordaki Mary karakterinin en sevdiği filmmiş.)

Kafayı intihar denemeleri ve tanımadığı insanların cenazelerine gitmekle bozmuş olan, genç adam Harold ve hayatı onun tam tersi bakış açısıyla yaşayan ama tıpkı onun gibi tanımadığı insanların cenazelerine gitmeyi sosyal aktiviteye çeviren Maude. Maude’ın yaşam enerjisi, kolunda saniyelik bir görüntüye giren Nazi soykırım gazisi dövmesinden sonra daha da anlam kazanıyor.

Sıradışı bir film..Kenter tiyatrosunda sahnelenmesini asla yadırgamam ama devlet tiyatroları da bir zamanlar bu sıradışılığa toleranslıymış, ki ne güzelmiş.

Eski görüntülerin güzelliği bir yana, dehşete düşüren ‘ikna edici’ intihar sahnelerine karşın, özel diyaloglara ve özel bir sona sahip olmasıyla Harold and Maude, bana garip bir şekilde huzur verdi..

Eleştirmenler vaktiyle filmi çok ağır eleştirmişler, o yüzden; onu sevmeyebilirsiniz, ayıplayabilirsiniz, gülebilirsiniz, varoluşçu bulabilir ve huzurlu bir tebessümle hafızanıza kaydedebilirsiniz. 

”Bir şey olmam gerekirse ayçiçeği olmayı seçerdim” sözüyle kendime çok yakın hissettiğim Maude’ın da dediği gibi, siz de izleyin ve filmi YAŞAyın, yoksa bu soruların cevabını bilemeyeceksiniz.

– H. : Maude beni askere alacaklar.

– M. : Gitme o halde.

– H. : Beni hapse atarlar.

– M. : Çok iyi dostların olur.

 

İçimden mutsuz olan tüm ağaçları, şehirlerden kurtarmak geçiyor, tıpkı Maude gibi..

İşte O Film

 • Harold and Maude

  Harold and Maude

  Genç, zengin ve ölüm takıntısı olan Harold, bir cenazede Maude ile tanıştığında hayatı değişir. Detaylar

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR

 1. Murat Kavukcu (@murat-kavukcu)

  tıpkı Maude gibi ”İçimden mutsuz olan tüm ağaçları, şehirlerden kurtarmak geçiyor.” Ne muhteşem bi fikir.

  4
 2. solsoledo (@solsoledo)

  “Sinemanın peşinde koşmak” gene işe yaramış :)

  4
  • Arzu (@arzu)

   @solsoledo evet :) özgün ve başka türlü..

   1
 3. Ali Öz (@ali-oz)

  Şehir içindeki ağaçlar tektir,şehrin dışı genelde orman…Ve her ağaçtan orman olmaz,ne acı…Bu yüzden kök salarlar belki de..

  1
 4. İnci (@inci-ozturk)

  Bu defa bir blogu okumadan evvel filmi izlemiş olmanın keyfine vardım.. Bizim semtte kısa zaman önce orijinal cd ve dvd kiralayan iş değiştirince kapısının önündeki sepette bir liraya filmlerini satan bir dükkandan almıştım..

  2
 5. İnci (@inci-ozturk)

  Hem şaşırtıcı hem garip hem ilgi çekici buldum filmi.. Aslında bu film için kimsenin ortak bir düşüncesi olamaz gibi geliyor bana.. Herkeste farklı bir tat bırakacaktır..

  2
  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk ben de böyle düşünmüştüm izledikten sonra, içinde çok fazla şey var ve herkesin çıkarımı farklı olabilir.. yaptığımız çıkarımlara da, hangi dünya gözüne sahipsek ona göre eleştiri getireceğiz..std toplumsal bakışlar ön planda olursa sevilmez.

   1
  • İnci (@inci-ozturk)

   @arzu Spoiler vermeden yorum yapmak zor ama klişe olguları olmayan bir film oluşu zorluyor zaten izleyiciyi..

   1
  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk Maude nasıl da cilveliydi ama , harika oyunculuk :)

   1
  • İnci (@inci-ozturk)

   @arzu gençlerde bile olmayan bir hoşluk vardı.. Türkçe dublajlıydı satın aldığım cd.. Ve sesi de çok güzeldi Maude’nin.. :))

   1
  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk alıştığımız kabullerin dışına çıkardı, yaşını hafızamdan sildi..

   2
  • İnci (@inci-ozturk)

   @arzu ‘Yaşını sildi’ çok doğru..

   2
 6. Hazal (@hazal)

  İntihar sahneleri aklımı aldı, çok hınzırca çekilmiş bir film. Herşeyi çok önemsiyor ama bunu bir şekilde ciddiye almadan yapıyor, tanımlayamadım :)

  2