Bir Film Birden Fazla Duygu

Tolga Örnek “Senin Hikayen” filminden 3 yıl sonra öyle bir dönüş yapmış ki, dönüş gibi dönüş. Her ne kadar yönetmeni o olsa da izleyiciye göre bu bir Tolga Çevik filmi. Tolga Çevik filmlerinin tadını az çok bilen herkesin bu filmden beklentisi elbette yüksek. Ama Örnek‘in başarısını kimse göz ardı etmesin çünkü inanılmaz bir çeviriye imza atmış. Oyunculuklardan ziyade sahne geçişleri, kamera açıları ve ışığın titiz kullanımı o kadar güzel ki kendinizi Antalya – Çıralı’nın muhteşemliği içerisinde bulabiliyorsunuz. Gün ışığı ancak bu kadar iyi kullanılabilir, bir film anca bu kadar kitap gibi olabilirdi. Belki ben hala filmin etkisindeyim bilmiyorum ama o baba-kız beni o kadar bağladı ki kendine sinema salonundan çıktığımda Melis Birkan’dan nefret ediyordum. Bir film hastası olarak ilk defa bir karakterden nefret ettim bu da bir garip. Sahneler uzun ve sıkıcı değil, kısa öz ve yoğun bir anlatım var. Ama ne yoğunluk… Tolga Örnek nerede nasıl ağlatacağını gerçekten iyi hesaplamış. Birden fazla şok, duygu vardı. “Acaba” sorusu ise yer yer delirtmedi değil beni. Tuna Çevik’ten bahsedecek olursak, kendisi tam bir dahi! Yıllar sonra bu film tekrar tekrar izlendiğinde, o çok başarılı bir sinema sanatçısı olmuş olacak ve bu film onun adıyla daha çok anılacak eminim. Gerçek baba-kızın “gerçek” bir baba-kızı oynaması tadından yenilmez bir film olmuş. Hafta sonu ailemizle gidelim, gülelim diye giderseniz yanlış bir seçim olur çünkü güldürmenin yanında ağlayacağınızın garantisini verebilirim. Tolga Çevik’in bir önceki filmi Patron Mutlu Son İstiyor‘u beğenen herkes hiç düşünmeden gidebilir, onun kadar yoğun ve dolu dolu bir film. Keyifli seyirler :)

İşte O Film

 • Sen Benim HerŞeyimsin

  Sen Benim HerŞeyimsin

  Sedat'ın hayatı günübirlik ilişkiler ve işlerle geçerken Pınar tarafından kucağına bırakılan bir bebekle herşey değişir. Detaylar

Yazar

Viki (@birbiyikolsam)

Yerli filmleri analiz etmek için açılmış bir blog :)

YORUMLAR

 1. Arzu (@arzu)

  Anlatımınızdan çok etkilendim, ve bu filmden haberdar değildim. En kısa zamanda izleyeceğim !

  1
  • Viki (@birbiyikolsam)

   @arzu Teşekkür ederim, iyi seyirler :)

   1
 2. Daphne (@daphne)

  Bire bir başka bir filmin uyarlaması olması beni açıkçası rahatsız etti. Orjinali çok daha iyi. Çocuk Büyütme Rehberi ( Instructions Not Included/2013)

  3
  • Viki (@birbiyikolsam)

   @daphne Yayın haklarını satın aldıkları sürece ben bunda bir problem görmüyorum. Yerli filmlerimiz çoğunun hikayesinin birbirine benzediğini düşünecek olursak uyarlama film yapmış olmak en azından izleyiciyi kandırmamış olmak olur :)

  • Daphne (@daphne)

   @birbiyikolsam İlklerin tadı bir başka :) Sanırım Tolga Çevik tarzı güldürü sevmiyor olmam da bu yorumumda etkili.

   1
  • Viki (@birbiyikolsam)

   @daphne tabii ki olabilir, ne de olsa herkesin kendi film dünyası vardır :)

 3. Arzu (@arzu)

  Bende her zaman “o şarkıyı ilk söyleyen, o filmi ilk çeken” yer ediyor. İlk versiyonunu izlememişsem sorun olmuyor ama mesela Şeker Portakalı Aurelio Teixeiran’ın 1970 çekimiyle hafızalara kazınmışsa, tekrar çekimler kulağa incitici geliyor..

  3
 4. Arzu (@arzu)

  Neyse ki bu filmin ilk çekimini izlememiştim :)

  2
  • Viki (@birbiyikolsam)

   @arzu bir yemeği herkes aynı tatta yapamaz değil mi, illaki farklı yorum katılacak :)

   1
  • Arzu (@arzu)

   @birbiyikolsam o da var tabi :) ama aynı yemekten aynı tadı aldığımız da iddia edilemez ..

   1
  • Arzu (@arzu)

   @birbiyikolsam velhasıl bu filmi merak ettim :)

   1
 5. ironiKarga (@ironikarga)

  Evet, çok içten bir anlatım olmuş yüreğine sağlık @birbiyikolsam Bildiğim kadarıyla sinema dünyasında buna “Remake” deniliyor. Türkçe’de ‘yeniden yapmak’, ‘tekrar yapmak’, ‘yeniden çevirmek’ olarak kullanıldı.

  3
 6. ironiKarga (@ironikarga)

  örnek olarak: Uğur Yücel’in yönettiği ve Beren Saat ile baş rolde yer aldığı ‘Benim Dünyam’ filmini verebilirim .. Not: Sanjay Leela Bhansali’nin ‘Black’ filminde ağlamaktan boğazım şiştiğini de söylemeden geçemeyeceğim. .. Anladınız siz onu ;)

  3
  • Viki (@birbiyikolsam)

   @ironikarga şüphesiz çok başarılı bir yapımdı, eğer izleyici kaliteli işler izleyecekse ben çeviri yapılmasında bir sorun görmüyorum :)

   1
 7. Yavuz Erbay Kürkaya (@yavuz-erbay-kurkaya)

  Yazınızda belirttiğiniz gibi Tolga Çevik filmlerinin tadını alanlar,her zaman lezzetli birşeyler bekliyor.Bu film’de yine lezzetli olmuş,duygu dolu güzel bir film. Gönül rahatlığıyla izleyebilirsiniz.

  2
 8. İnci (@inci-ozturk)

  Uyarlamalardan ben de çok keyif alıyorum fakat ülkemizde bu abartılmaya başlandı diğer bir deyişle kolaycılığa kaçılıyor.. ki Tolga Çevik kazanacağı kadar para kazanmış yeni senaryolar üretmesi beklenen değerli bir oyuncu..

  2
  • Viki (@birbiyikolsam)

   @inci-ozturk Burada haklısınız, uyarlama seven biri olarak bundan bende rahatsızlık duyuyorum çoğu zaman. Ülkemizde çok başarılı senaristler de var oysaki.

   1
  • İnci (@inci-ozturk)

   @birbiyikolsam Özellikle de Cem Yılmaz gibi beğenelim ya da beğenmeyelim üretken ve bol senaryo ve film yapabilen bir insanla aynı ailenin parçası olduğunu düşününce elimde olmadan çok şey bekliyorum Tolga Çevik’ten..

   2
  • Viki (@birbiyikolsam)

   @inci-ozturk Bu daha ziyade kızı ve oğlunun filmi bence, onların sinemada geleceği parlak :)

   1
  • İnci (@inci-ozturk)

   @birbiyikolsam Bu yorumlar yüzünden ilk fırsatta izlemeye gideceğim..:)

   1