İzlerken karnınız acıkacak…

Gastronomi dünyasının hem en büyük hayali hem de en acılı kabusudur Michelin Yıldızı, bu onuru elde etmekle bitmez, korumak da ayrı bir derttir. Uykusuz geceler, ellerde yanık ve kesikler, sinir krizleri ve daha birçok bedeli vardır.

Ülkemizde henüz Michelin Yıldızı sahibi bir restaurant yok ama olacağı umudundayım. Bu stresi anlamak o zaman daha kolaylaşacak çünkü görülebilir olacak.

Şimdilik filmlerle bu konuda fikir sahibi olmak mümkün. Burnt harika işlenmiş bir senaryo, detay vererek seyrederken alacağınız keyfi törpülemek istemem. Sektörün gerçeklerini tüm çıplaklığıyla yansıtmış.

Bradley Cooper oldukça iyi bir oyunculuk performansı sergilemiş; her şefin geçtiği yolları, elde ettiği deneyimleri ve yaşadığı inişli çıkışlı hayatı mükemmel yansıtmış.

Benim son zamanlarda seyrettiğim gastronomi temalı en iyi filmdi diyebilirim, mutlaka izlemelisiniz.

NOT: Filmden önce karnınızı mutlaka doyurun, aksi takdirde açlık krizi kaçınılmaz olur. :)

Fragman için…

İşte O Film

 • Çok Pişmiş

  Çok Pişmiş

  Yönetmenliğini John Wells’in, senaryosunu ise Steven Knight´ın yazdığı filmin başrolünde Bradley Cooper, maymun iştahlı, iki Michelin yıldızı ile onurlandırılmış, ancak davranışları ile yıldızlarını kaybetmiş bir şef olan Adam Jones’u canlandırıyor. Film yemek sevgisi, aşk ve ikinci şansların gücü hakkındaki komik ve duygusal hikayeyi anlatıyor. Detaylar

Yazar

cantanaydi (@ctanaydi)

twitter: @cantanaydi

YORUMLAR

 1. Arzu (@arzu)

  Gastronomi,gıdalarda kullanılan ürünlerin tazeliğini ve türünü tesbitten öte hiçbirşey vaad etmiyor bana.Bunun yaygınlaşmasını garipsiyorum, çünkü aynı tadı almıyoruz, tad tomurcuklarımız anne gıdalarıyla şekilleniyor, dil haritalarımız farklı.

  1
  • cantanaydi (@ctanaydi)

   @arzu yanlış bir değerlendirme olduğunu iddia edemem, aslında bizden sonraki jenerasyonlar için altyapı şimdilik gastronomi, dediğiniz gibi bizim alışık olduğumuz yeme kültürüne henüz hitap edemiyor.

   1
  • Arzu (@arzu)

   @ctanaydi dün benzer bir tartışmada tam da şu çıkarıma varmıştı bir arkadaş; dil haritalarımız çıkarılırsa ve gastronomi uzmanlarının da aynı şekilde, o zaman içlerinden kendimize en yakın olanı rehber kabul edebiliriz belki :)

   1
  • cantanaydi (@ctanaydi)

   @arzu doğru olması kuvvetle muhtemel, tabi üreticilerin karlılık oranıyla da doğru orantılı olmalı, kazanacaklar ki üretsinler, kapitalizmin acımasız bir diğer yüzü yani, işin özü yediklerimiz üzerinden bile sömürülüyoruz aslında

   1
  • Arzu (@arzu)

   @ctanaydi gıda üzerindeki sağlık söylemleri bile yönlendirmelere açık.

  • cantanaydi (@ctanaydi)

   @arzu o yönlendirmenin kralı ilaç sektöründe yapılıyor aslında; birileri hastalanacak ki birileri de onları tedavi edecek :)

   1