Yakub’un Merdiveni…

                 Madem ters köşe filmleri seviyoruz, bu kulvarda Jacob’s Ladder basbayağı ipi göğüsleyebilir… Havuz problemi sevenler için çok uygun bir senaryosu var, ama bu problemin başlangıcında herşey yerli yerinde değil. Mesela, tam havuz boşalmak üzereyken yeni bir musluk ortaya çıkıyor ve havuzu tekrar doldurmaya başlıyor, hatta bir ara vanalar patlıyor, ortalığı büsbütün su götürüyor.. Olayları bir denkleme oturtması hayli zor.

Tüm olanlar ”Rüya mı? Gerçek mi?” şeklinde seyircisine sürekli gelgitler yaşatan Jacob’s Ladder, başrol oyuncusu Tim Robbins olunca ciddiyetle sonuna dek izleniyor.

 Film boyunca hızla değişen tutarlı olasılıklar yürüttüm, ama sonu tam da o şekliyle tahmin edemedim.. 

 Filmin içinde merdiven kavramı çok farklı anlamlarda tekrar tekrar kullanılmış, dikkatle izleyince insan bu detayları yakalayabiliyor.

 İlk görüntülerde Jacob’un elinde, Albert Camus’un kitabı Yabancı var.. bunu da kendime alınmış bir mesaj kabul ettim ve sürekli ertelediğim o kitabımın, konuyla bağlantısı var mıdır merakıyla benim için vakti gelmiş oldu.

İşte O Film

 • Dehşetin Nefesi

  Dehşetin Nefesi

  Evladının yasını tutan bir Vietnam gazisi aklını kaçırdığını düşünmeye başlar. Gerçek nerede bitmekte kabus nerede başlamaktadır bilemez. Detaylar

Yazar

Arzu (@arzu)

Güzel film, sinemanın peşinde koşmayanlardan kendini gizler. (Tarkovski)

YORUMLAR

 1. Arzu (@arzu)

  Huh, şimdi de ‘Yabancı’ radyo tiyatrosunda karşıma çıktı. Bazen tesadüfler çok garip, okumalıyım.

  1
  • İnci (@inci-ozturk)

   Bütün mesajları ben de dikkate alacağım.. @arzu

   2
 2. Kemik kadın (@kemikkadin)

  En masum beyin yakanlarımdandır bu film.Masum diyorum çünkü belirgin bir sona kavuşuyor,düğüm ettiğiyle bırakmıyor.Çok zekice yazılmış ve çok iyi çekilmiş.Bu filmden çok az kişi haberdar gibi.

  4
 3. Ahmet Gökburu (@ahmet-gokburu)

  bu filmi geçen sene izlemiştim ve neden çok duyulmamış bir film olduğunu anlayamadım aslında gayet başarılı ve etkileyici bir film sanırım amerikanın Vietnamda yaptığı şeylere eleştirel bir bakışı olması yüzünden çok ünlenmemiş

  1
  • Arzu (@arzu)

   @ahmet-gokburu hollywood çoğu zaman tersi yönde işlev görmüştü, bunun gibi eleştirel filmler az olmalı.

   1