Acımasız Olduğu Kadar Sempatik; Görümce

Bu sıralar vizyonda seyircisini bekleyen yerli yapımlarımızdan bir diğeri de Görümce filmi. Komedi unsurlarını bir kenara bırakacak olursak bu film evlenmek isteyenleri bir kez daha düşündürtecek diyebilirim. Hala vizyonda olduğu için spoiler vermemeye çalışacağım ama görümcesi olan herkesi uyarmak da şart oldu. Gupse Özay özel hayatında da görümce olduğu için karaktere bürünürken çok zorlanmamış. Kendi erkek kardeşine çektirdiklerini de katıldığı bir programda anlattığında, Buğra Gülsoy’un canlandırdığı Ahmet karakterinin çok ucuz yırttığını görüyoruz. Ya da yırtamadığını :)

Yeliz hayatı çok uç noktalarda yaşayan vamp, güzel bir kadın. Titiz, gösterişli ve mükemmeliyetçi. Her şeyin en ince ayrıntısına kadar hesap eden ve uygulamada açık vermeyen kadın. Hayattaki tek zayıf noktası ise; kardeşi Ahmet. Ama ne Ahmet! Şunu söylemeden geçemeyeceğim Buğra Gülsoy her ne kadar drama oyuncusu olsa da -o alanda yoğunlaşmış olsa da- komedideki başarısı es geçilemez. Hatta Kardeş Payı gibi bir dizide sırıtmadan absürt bir rol oynayabilir. Bu filmde de yer yer sıfır replikle sadece mimik kullanarak güldürdü salonu. Filmin ortalarına doğru gerçekten Ahmet’i ablasından siz çekip almak istiyorsunuz çünkü bir yerden sonra Gupse, Eda Ece’nin uykusunda evi yakıp kaçacak galiba dedim. Yapabilirdi. O potansiyeli gördüm. Bunların yanında eksikliklere değinecek olursak ben daha çok duygusal sahne beklerdim. Gupse’nin tam güldük derken gözlerimizi doldurması kaçınılmazdı neticede. En iyi drama, komedide keyifli oluyor diye düşünüyorum bunun içinde daha yoğun bir duygu bekledim ama tabii ki komedi filmleri için böyle bir zorunluluk yok nihayetinde seyirci gülmek için gidiyor o filme. Sorun bende mi bilmiyorum ama “malum” sahnede duygulanmam gerekirken – salondaki seyircilere istinaden- ben hastane sahnesinde duygulandım. Sadece göz temasları yetiyor sahnenin beni etkilemesi için, bunlar kusursuzdu.

Gupse Özay’ın yazıp baş rolünde oynadığı bu ikinci filminde de Deliha gibi hem içimizden bir kadın hem de “yok ben bu kadar da değilim” dedirten bir karakter var. Ama kuşkusuz benim favorim Deliha’ydı. Hala daha izlemekten büyük keyif aldığım bir yapımdır. O dönem beyaz perdenin ihtiyaç duyduğu bir komediydi çünkü. Bu filminse en büyük artıları sürprizleri olmuş. BKM’nin ustalarından birinin de bu filmde rol alması gerçek anlamda o yüzü bu filmde görmek seyirci olarak benim içimi ısıttı. :)

İşte O Film

  • Görümce

    Görümce

    Yeliz fazlaca düşkün olduğu erkek kardeşi Ahmet'le mutlu mesut yaşamaktadır. Fakat Ahmet bir kıza aşık olup evlenme teklifi edince dünyası başına yıkılır. Yeliz, arkadaş grubuyla kafa kafaya verip çifti ayırma planlarına başlar. Detaylar

Yazar

Viki (@birbiyikolsam)

Yerli filmleri analiz etmek için açılmış bir blog :)

YORUMLAR

  1. Arzu (@arzu)

    Bu filme Gupse Özay’ın varlığı hariç önyargılıyım, yine de yazı dolayısıyla merak ettim :) izlerim bi.

    1