Başarının Sırrı

Adam pek dusunmemisti basarinin ne oldugunu ve biliyordu ki bu isin yolu cok ama cok calismaktan gecer. Bu devirde basari, mal mulk sahibi olmakti ve bunu bilmek icin filozof olmaya gerek yoktu. Ama nedense hep bir gidim daha paraya ihtiyac duyordu kendisini basarili hissedebilmek icin. Bu isin bir sirri olmaliydi.

Belki de san sohret sahibi olmakti basari. Sani sohreti olanin mali mulku de olurdu nasilsa. Ama nedense populer kalmak, populer olmaktan bile zordu. Sohret sahibi ahmaklari ve cogunun hazin sonlarini gorunce adam ister istemez tereddute kapiliyordu. Bu isin bir sirri olmaliydi.

Para pul, san sohret bunlarin hepsi hikayeydi, asil basari mutluluk sahibi olmakti. Mutlu mesut olmadiktan sonra gerisi neye yarardi. Ama mutluluk da olta atarak yakalanan birsey degildi ki, yakalasan bile susuz kalmis bir cicek gibi soluveriyordu dertlerin, caresizliklerin, huzunlerin kavuran kurakliginda. Bu isin bir sirri olmaliydi.

Bu devirde kim mutluydu? Ortaligi pislik gotururken, insanlar aci icindeyken, herkeste bir korku ve telas hakimken nasil mutlu olabilirdi insan. Basari baska birsey olmaliydi. Belki de basarinin kendisi bir sirdi.

Adam sirlarin pesinde harcadi gunlerini, herseye ragmen yasamak diyen kalbinin melodisini duymadan. Yasami sevmek bir sir degildi ne de olsa…

Samsara’nin bu yazi ile alakasi ise bir sir. Ama gorsel ve muziksel bir solen sunan bu harika filmi ve ayni yonetmenin Baraka ve Koyaanisqatsi adli filmlerini izleyenlerin bunun bir sir olmadigini goreceklerini tahmin ediyorum.

İşte O Film

 • Samsara

  Samsara

  Yaklaşık beş yıl boyunca beş kıtada, 25 ülkede çekilmiş bu belgesel bizi doğa harikalarından felaket bölgelerine, ruhani merkezlerden endüstriyel krallıklara uzanan bir yolculuğa çıkartıyor. Detaylar

Yazar

Guner (@gunerak)

Bir film seridi gibi gececekse hayatim gozlerimin onunden, gormeye doyamiyacagim bir film olsun.

YORUMLAR

 1. Hazal (@hazal)

  Sürekli mutluluk hali imkansız bence, insan o hali yaratan etkenlerden de er geç sıkılır ve mutluluğa yeni bir tanım yapıp, yeni şeylere mutluluğu atfedip onların peşine düşer.

  5
 2. Hazal (@hazal)

  Bu yüzden hep bir diğerinin hayatı cazip gelir, elindekine karşı körleşmiştir artık.

  3
  • aysesel (@aysesel)

   @hazal Mutluluk ve başarı gibi kavramların içini ne kadar doldurduğumuzla ilgili sanki hayat, hatta bunlardan ibaret. Yeter ki toplumun sunduğu kalıplarla görmeye, yaşamaya çalışmayalım. Başarımızı sınamayalım başkalarının çizdiği sınırlarla.

   4
  • aysesel (@aysesel)

   @hazal Nasıl mutlu olunur sorusunu sormak çok saçma. Kendi mutluluk tanımını yaratamayacak kadar yaşayamamışsan zaten sadece seyircisin başkalarının hayatlarına. Bunlar geçti içimden yazıyı ve yorumu okuyunca, bir de filme baktıktan sonra döneyim buraya.

   4
 3. Arzu (@arzu)

  Koyaanisqatsi’yi izledim ve tüm üçlemesini, çok etkileyiciydi. Samsara’yı nasıl atlamışım hem de sen yazdığın halde …ve yazını okuduğum halde..yuh bana, ne fena hafızam..