Kadının Düşmanı Kadındır

   

    Diren, konusu ve önemi yanında gösterim öncesi ve sonrası olayları, diyalogları ve demeçleri ile de hem olay yaratan hem de şaşırtan bir film… Reklamı mı yapılmaya çalışılmış yoksa gerçekte yaşanmış bu hikayenin kişileri için bir dayanışma örneği mi gösterilmiş tartışılır durumlarla dolu.. ‘Neden?’ derseniz yapılan bazı eylemler, kullanılan cümleler ve taktikler ters tepmiş, filme ve amacına zarar vermiş gibi geldi bana..

    Suffragette‘in tanıtımı için -Time Out London- Dergisi’ne kadın hakları aktivisti Emmeline Pankhurst‘un 1913’te yaptığı tarihi konuşmasından alıntılanan;

“KÖLE OLMAKTANSA ASİ OLMAYI TERCİH EDERİM..”

sloganı bulunan tişörtlerle poz veren, filmin oyuncuları Meryl Streep, Carey Mulligan, Annie-Marie Duff ve Romola Garai bekledikleri desteği görememişler ve eleştirilmişler.. Özellikle kadın mücadelesi tarihinin en önemli hareketlerinden biri olarak bilinen filme beklenti yüksekmiş.. Ancak “kölelik” bir seçimdir düşüncesi ve İngiliz olmayan kadınların mücadeleye verdikleri emeğin göz ardı edildiği düşüncesine sebep olan sloganın kullanıldığı tişörtlerle poz verilmesi ve bunun kafalarda soru işaretleri oluşturması ve filmin tanıtımında kullanması hayal kırıklığı oluşturmuş..

    Filmin senaryosunu kaleme alan Abi Morgan bu durum için “Eğer böyle önemli diyalogların olumsuz çıkarımları, tüm kadınlar için eşitlik aramak ve tüm kadınları güçlendirmek olan filmin gerçek ve samimi niyetlerini gölgelerse, yazık olacaktır.. Bu benim için gerçekten önemli bir hikaye.. Ancak söylem cidden önemli ve onunla ilgili konuşmaya devam etmemiz hayati bir öneme sahip..” demiş..

   Gösterime girdiği sıralarda yapılan söyleşilerde Meryl Streep ‘feminist’ kelimesini kullanmamış..Time Out’a yaptığı konuşmada “Feminist misiniz?”sorusuna “Hümanistim..” diyerek şaşırtıcı bir cevap vermiş.. Erkek egemen bir sektörün içerisinde yıllardır varolabilmiş çok sevdiğim oyuncu Meryl Streep‘in kendisini feminist olarak tanımlayamaması; ‘kadının düşmanı yine kadındır..’ düşüncesine kapılmama neden oldu..

    Sansasyonları göz ardı edersek, bu yürekli kadınlara hayran olmamak elde değil.. Ben kendi adıma, film boyunca onlarlaydım.. 21.yy’da hala benzer olaylar yaşadığımızı düşünecek olursak aynı hisleri taşımamak mümkün değil..

Filmden replikler:

* “Kanunlara saygılı olmamı bekliyorlar?.. O halde kanunları saygılı yapsınlar!..”

Suffragette ‘ Diren!

* “Her evdeyiz, insan ırkının yarısıyız.. Hepimizi durduramazsınız!..”

Suffragette ‘ Diren!

 

 

İşte O Film

 • Suffragette

  Suffragette

  Suffragette (Diren), oy hakkı mücadelesinde gittikçe acımasızlaşan devlete karşı tehlikeli bir kovalamaca içine düşen feminist hareketin öncülerini konu almakta. Detaylar

Yazar

İnci (@inci-ozturk)

Sinema aşktır.🎬 Eskisi kadar ilgilenemesem de, Cinerama Film Günlüğü adlı bir sayfam var. Sinema yazarlığı dersleri aldım.

YORUMLAR

 1. Hazal (@hazal)

  yanlış aksettirilmiş bir dönem…umduğumu bulamamıştım.bana tercuman oldun @inci-ozturk

  2
 2. yuceloz (@yuceloz)

  Kadın mücadelesi ve oy hakkı için verilen mücadelenin ne kadar zor şartlarda verildiğini göstermesi bakımından önemli. Bir çok Avrupa ülkesinin Türkiye’den sonra kadınlara seçme ve seçilme hakkı vermesi bakımından da düşündürücü bir film. İzlenmeli…

  3
 3. Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

  Bu filmi izlemiştim gayet güzeldi.İ ngiliz kadınlar seçme ve seçilme hakkı için nasıl bedeller ödediğini görmüştüm bizim kadınlarımız yatıp kalkıp Atatürk’e dua etmelidir.Birde çıkaracağımız ders demokrasi bedelsiz gelmiyor

  7
  • İnci (@inci-ozturk)

   Biz türk kadınlarının milli mücadelede verdikleri emek tartışılmaz ama kadın haklarını Mustafa Kemal Atatürk sayesinde elde ettiğimiz buyük bir gerçek.. Bu hakları yeterince kullanamasak da atamıza müteşekkiriz.. @karaaslansk

   2
 4. Arzu (@arzu)

  İngiltere’de kadınlar bu direniş sonucu hak kazandılar gibi yanlış mesaja sebep oluyor.Maalesef eğer bir devlet iyi birşey yapıyorsa arkasında kendine faydasını gözeterek yapıyordur. Her karar, kar zarar denklemine dayanır..

  3
  • İnci (@inci-ozturk)

   Filmin sonunda; yaşanan bu olaylardan 10 yıl kadar sonra yarı yarıya hak kazandıkları anlaşılıyor.. @arzu

   1
 5. Arzu (@arzu)

  Sözüm sosyal haklara öncelik tanıyan yönetimleri kapsamıyor.İngiltere’de kadınların oy hakları, 1.Dünya Savaşı’na katılan erkeklerin çoğunun cephede ölmesi ve politikacıların kadınların oy hakkı taleplerini reddedemez hale gelmesiyle kazanılmış.

  2
  • İnci (@inci-ozturk)

   Erkek egemen dünya din, dil, ırk gözetmiyor.. Bunu anlamakda güçlük çekiyorum.. Blogumun başlığı biraz sert ama ben yine de ısrarcıyım analar kızlarını ‘sus ve kabullen’ demeden dimdik ve güçlü yetiştirmek zorundalar.. @arzu

   2
  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabını müfredata sokmalı :)

   2
  • İnci (@inci-ozturk)

   @arzu Kitapağacı kadınlarının favori kitabıdır.. Maalesef katılamadım ama uygun olan arkadaşlarımız her bölümü için ayrı ayrı toplanıp tartıştı.. Ben de okumayı çok istiyorum..:)

   1
  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk çok isterdim üstüne konuşulan bir ortamda bulunmayı.

   1
 6. Arzu (@arzu)

  Yani kadının iş gücüne ve desteğine ihtiyaç oluşmuş.. Yine de yaşasın feminizm !

  2
  • İnci (@inci-ozturk)

   Feminizmi ona karşı olanların gerçekten iyi okuyup anlamaları gerek.. Hümanizmden farklı bir şey olmadığının anlaşılması gerek.. Kadını koruyan toplumu korumuş olur.. @arzu

   2
  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk FEMİNİSM is not here to dictate you.It’s not prescriptive,it’s not dogmatic.All we’re here to do is to GİVE YOU A CHOICE.If you want to run for Prime Minister,you can.If you do not,that’s wonderful too.GENDER EQUALİTY is your issue too.

  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk Both MEN and WOMEN should feel FREE to be STRONG.All we’re here to do is to give you a CHOICE… (Sevdiğim izah tarzlarından biriydi)

  • İnci (@inci-ozturk)

   @arzu bir fransızcacı olarak türkçe açıklama bekliyorum..:)))

   1
  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk Aşağı yukarı şöyle; Feminizmin amacı size birşey dikte etmek değil. Kuralcı ya da dogmatik değil. Bizler size bir seçim(seçenek) sunmak için burdayız. Eğer başbakan olmak isterseniz, yapabilirsiniz. Eğer yapmazsanız, bu da harika.

   1
  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk Cinsiyet eşitliği sizin de sorununuz. Hem erkek hem kadınlar güçlü hissetmek için özgür hissetmelidirler. Bizler size bir seçim(seçenek) sunmak için burdayız.

   1
  • Arzu (@arzu)

   @inci-ozturk İngilizce olunca kulağa daha hoş geliyorve içselleştirmesi de kolay oluyor :) Tercümem yavan kaldı ..

   1
  • İnci (@inci-ozturk)

   @arzu Bana bu da yeterince hoş geldi..:) Zaten içimde varolan duyguyu pekiştirdi.. Emeğine sağlık..

   1
 7. Mehmet KARAASLAN (@karaaslansk)

  Özellikle ülkemizde kadınlar birlik olamıyor o kadar erkek şiddeti veya tecavüz olayları oluyor. Kendi bağlı oldukları guruplara ters düşmeyelim diye bir araya gelemiyorlar.Birlik olsanız önünüzde hiç bir engel duramaz.

  3
  • İnci (@inci-ozturk)

   @karaaslansk Size gönülden katılıyorum..

   2
  • Arzu (@arzu)

   @karaaslansk çünkü bir yanda da iç rekabet var.. uyum sağlayan ve boyun eğen talep görecektir mantığıyla oynuyorlar oyunu..sonra da kabullenip içselleştiriyorlar..

   2