Mahallenin Asi Kızı; Zeliha

Uzun bir aradan sonra bugün yine vazgeçilmezlerimden olan Deliha filmini izledim. Yerli komedi türünde çağ atladığımız ve hatta filmin vizyona girdiği 2014 yılından sonra daha kaliteli komedi yapımları izlediğimiz bir gerçek. Öncesinde yerli filmlerimizden yılda bir ya da iki tane başarılı film çıkıyordu onun harici çöp. 2014 yılında BKM yerli komedide gerçekten üstünlük sağladı. Bu filmlerden biri de; Deliha.

Kadın komedyenimizin çok az olmasına karşın korkmadan elini taşın altına koyup o dönem bizi hem bizden biri olan hem de hatırlamak istemediğimiz bir karakterle tanıştırmıştı. Çünkü Zeliha tam bir mahalle kızı ve doğal bir hayatı var. Güncel yapımlardaysa bu tip mahalle kızlarımız, zengin kesimden daha fazla marka giyiyor. Ben Zeliha’nın en çok kıyafetlerini samimi buldum. Saçları ve makyaj yapamayışını.

Filme gelirsek farklı bir aşk hikayesi, diyebiliriz. Farklı olmasından kastım, uzun uzun bakışıp şairane cümleler kurmak yerine aşık olduğu adama sevgisini belli etmek için ona kızkaçıran atan bir kız bu. Daha önce tanımadığı bu duyguyu içtenlikle dışa vuruyor. Bocalıyor belki ama samimiyetinden ödün vermediği için izleyici olarak bana bu tavırları sempatik geliyor.

Kadın komedi yazarımız Gupse Özay, seyirci yadırgar mı diye düşünmeyip her erkek komedyenin yaptığı gibi küfür ve argo kullanmaktan kaçınmamış. Ben bunda bir sorun görmüyorum fakat bu da eleştirel bir konu kendi içinde.

Karakterlerdense favorim sanırım Cihan Ercan ve Korhan Herduran’dı. Çünkü bazı sahnelerde Gupse yazarken onlara bir boşluk bırakmış ve onlarda karakterlerini layıkıyla canlandırmışlar. Özellikle iki sahnede duyguları sadece mimikleriyle çok başarılı bir şekilde aktarmışlar. Dramatik sahnelerinde yoğunluğu en sevdiğim yerlerdi zaten.  Deliha’ysa başlı başına tam bir tipik Türk kızı. Hangi genç kızın odasında Kenan İmirzalıoğlu gibi sanatçıların posteri yoktu ki?

 

İşte O Film

 • Deliha

  Deliha

  Biraz deli, çok matrak ve sahiden temiz kalpli bir genç kadının aşkı bulmaya çalışırken başından geçen komik olaylar. Detaylar

Yazar

Viki (@birbiyikolsam)

Yerli filmleri analiz etmek için açılmış bir blog :)

YORUMLAR

 1. İnci (@inci-ozturk)

  Deliha hakkında kafam biraz karışık.. Yani hem sempati duyuyorum filme hem de fazla absürt geliyor..

  5
  • cantanaydi (@ctanaydi)

   @inci-ozturk benzer bir karmasa da bende var; argo hayatin bir gercegi ve cok da samimi ama bunu bir komedi unsuru olarak gormeye bir turlu isinamiyorum…

   4
  • İnci (@inci-ozturk)

   @ctanaydi Argo hayatın bir parçası ama beni daha çok rahatsız eden bilmiyorum uygun kelime mi ama ‘aptallık’.. Son zamanlarda bir çok türk filminde bunun sık kullanılması beni rahatsız ediyor..

   3
  • İnci (@inci-ozturk)

   @ctanaydi Aptallığın komedi unsuru olarak kullanılmasını sevemiyorum..

   3
 2. İnci (@inci-ozturk)

  Dün akşam izlemeye çalıştığım ama sabrımın beni durdurduğu ‘Tutmayın Beni’ de de benzer şeyi hissettim.. Türk halkı komedi seviyor ama keşke bu istismar edilmese..

  3