Yola Çıktıklarını Yolda Bulduklarına Değişme

Bu Sefer Güldürmedi

Başlıktan bu yorumun olumsuz olacağı izlenimi vermiş olsam da kesinlikle öyle değil. Kuzenimin tavsiyesiyle okuduğum, bu filme dair yapılmış hiçbir olumsuz eleştiriyi kabul etmiyorum. Çünkü salona girdiğiniz an başlıyor komik olaylar. Çalgı Çengi İkimiz, ilk filmini gişede solladı, Düğün Dernek’i sollar mı bilemem.

Salih ve Gürkan 2011 yılında altı hafta süren çekim haftası, düşük bir bütçe ve çok zengin hayal ve umutla hayatımıza giren iki kuzendi.  Kendileri çalar, söyler, düğünlerde çok ilginç performanslar sergilerdi. İlk filmde konu olarak mafyaya bulaşmaları işlenmişti, ikincisindeyse mafyadan çıkmaları işlenmiş. Tabii ki ilk filmin naifliği ve ilk kez başrolde karşı karşıya kalan Kural Cemcir ikilisi yok beyaz perdede. İlk filmin üzerinden geçen altı sene, İşler Güçler, Kardeş Payı, Düğün Dernek… Hepsinin yaşanmışlığını taşıyan da bir film olmuş Çalgı Çengi İkimiz. Çünkü onlar artık ikili değil, işin içinde Selçuk Aydemir’de var. Şinasi Yurtsever’den Ayhan Taş’a, kısaca A’dan Z’ye tüm işler Güçler ekibi diyelim kısaca. Çünkü yaptıkları şeyin 41 bölümlük hikayesiydi o yapım da. Sadece oyuncularla da bitmiyor. Selçuk Aydemir İşler Güçler ve Kardeş Payı’nda birlikte çalıştığı senarist Onay Durgun’la da çalışmış bu filmde. Sadece oyuncu ve senarist de değil, kurguda da vazgeçilmezi Aykut Yıldırım, müzikte yine Aytekin Ataş… Tamam bu sektör ekip işi de, belediyede kadrolu memur gibi ekip kurmuş Selçuk Hoca. Kaliteli kim varsa yakasını bırakmıyor.

Filme kıyısından köşesinden Burak Aksak da dahil olsaydı diyoruz ama yok. Herhalde Aydemir – Aksak yapımı bir projeyi daha uzun yıllar bekleyeceğiz. Ot Dergi’sinin Ocak sayısında iki kuzenin aynı setten fotoğrafını görmüştüm, o bile bir heyecan. Büyük bir istekle bekliyoruz kuzenlerin filmini.

Filmin konusu zaten her yerde dönüp dolaşmıştır. Ben bu ekibin sevdiğim ve gerçek anlamda sadece en baştan beri ekibi benimsemişlerin anlayabileceği ufak tefek göndermelere değineceğim. Çünkü filmde en çok onlar duygulandırdı beni. Mesela “işler güçler uzadı,” mesajı, nikah memurunun evinin duvarındaki tesisatçıdaki iki küçük çocuğun fotoğrafı, iş birliği içinde olan iki kişinin isminin İsmet ve Yunus olması, İsmet’in mekanının tren olması daha niceleri… Mahalleden Arkadaşlar göndermeleri daha yoğunmuş sanırım. O kitapta beni Ferhan Şensoy kitaplarıyla tanıştırmıştı, buradan teşekkür ediyorum Selçuk hocama. Çok güzel bir şeye vesile oldu yine.

Bu sefer güldürmedi, başlığındaysa filmin son sahnesini kastetmiştim. Bir anda gözlerimiz dolmuştu ve Gürkan o kapıdan girince şapşal bir gülüş olmuştu herkeste. Elinde kavunla gelen Gürkan çok da güzel bir şey söyledi. “Yolda çıktıklarını yolda bulduklarına değişme.”

Lafın özü, Aydemir tayfasından kötü iş çıkmayacağı zaten belli. Yakında bir dizi projesi ile aynı ekibin döneceğine dair dedikodular da var, daha ne… Yolları açık. Gülmeye ve güldürmeye devam etsinler!

İşte O Film

  • Çalgı Çengi İkimiz

    Çalgı Çengi İkimiz

    Altı yıl önce bulaştıkları mafya tarafından resmi düğün şarkıcılığı görevi icra ettirilen Salih ve Gürkan'ın tehlike ve eğlence dolu maceraları devam ediyor. Detaylar

Yazar

Viki (@birbiyikolsam)

Yerli filmleri analiz etmek için açılmış bir blog :)

YORUMLAR